Co powoduje raka?

0

Rak nie ma jednej przyczyny. Istnieje kilka przyczyn zewnętrznych (obecnych w środowisku) i wewnętrznych (takich jak hormony, stany immunologiczne i mutacje genetyczne). Czynniki mogą oddziaływać na różne sposoby, wywołując początek raka.

Od 80% do 90% przypadków raka jest związanych z przyczynami zewnętrznymi. Zmiany spowodowane przez samego człowieka w środowisku, nawykach i stylu życia mogą zwiększać ryzyko zachorowania na różne rodzaje raka.

Środowisko rozumiane jest jako środowisko ogólnie (woda, ziemia i powietrze), środowisko pracy (przemysł chemiczny i pokrewne), środowisko konsumpcji (żywność, suplementy) oraz środowisko społeczne i kulturowe (styl i styl życia) . Środowiskowe czynniki ryzyka raka nazywane są czynnikami rakotwórczymi lub rakotwórczymi. Czynniki te zmieniają strukturę genetyczną (DNA) komórek.

Przyczyny wewnętrzne są powiązane ze zdolnością organizmu do obrony przed agresją zewnętrzną. Chociaż czynnik genetyczny odgrywa ważną rolę w powstawaniu nowotworów (onkogeneza), przypadki raka, które są spowodowane wyłącznie czynnikami dziedzicznymi, rodzinnymi i etnicznymi, są rzadkie.

Istnieją również czynniki genetyczne, które sprawiają, że niektóre osoby są bardziej podatne na działanie czynników rakotwórczych środowiskowych. To wydaje się wyjaśniać, dlaczego niektóre z nich rozwijają raka, a inne nie, gdy są narażone na ten sam czynnik rakotwórczy.

Naturalne starzenie się człowieka powoduje zmiany w komórkach, które czynią je bardziej podatnymi na proces nowotworowy. To, w połączeniu z faktem, że komórki osób starszych są dłużej narażone na różne czynniki ryzyka raka, częściowo wyjaśnia, dlaczego nowotwór występuje częściej na tym etapie życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj