Baza Wiedzy – informacje

0

Rak: co to jest? Jak pojawiają się przerzuty?

Jak dokładnie powstają komórki rakowe i jakie są czynniki ryzyka? Poniżej znajdziesz rozwiązanie z MamHakaNaRaka o najważniejszych problemach.

Rak – stan genów
Komórki rakowe powstają, gdy zmieniają się określone obszary produktu dziedzicznego (genetyka), te dostosowania nie są już utrwalone, a informacje genetyczne są w ten sposób „fałszowane”. Im starszy facet uzyskuje, tym bardziej zawodny jest system naprawczy genów. Znajduje to odzwierciedlenie w liczbie nowych przypadków: średni wiek zachorowań zarówno kobiet, jak i mężczyzn wynosi 69 lat. Istnieją jednak również nowotwory, które dotykają szczególnie młodszych dorosłych. Obejmuje to na przykład komórki raka jąder: średni wiek choroby wynosi 38 lat.

Elementy powodujące raka
Czynniki, które mogą zmienić genetykę, a tym samym sprzyjać wzrostowi komórek nowotworowych, obejmują promienie UV, dym tytoniowy, chemikalia, uporczywe infekcje, zwiększone spożycie alkoholu, a także niepożądany styl życia z małą ilością owoców, warzyw i ćwiczeń. W pięciu do dziesięciu procentach przypadków zmiany są dziedziczne. U uszkodzonych członków rodziny komórki rakowe pojawiają się w każdym pokoleniu i w młodym wieku.

Komórki rakowe oznaczają: własne komórki organizmu stają się złośliwe, a także uszkadzają zdrowe komórki. A także mogą rozprzestrzeniać się w organizmie. Dlaczego tak się dzieje? Czy komórki rakowe są dziedziczne? Jak dokładnie pojawiają się przerzuty? Zgodność z tekstem zawiera podsumowanie tych, a także wiele innych regularnie zadawanych pytań dotyczących rozwoju raka. Hiperłącza skutkują dodatkowo obszernymi szczegółami na ten temat. Musisz jednak stale omawiać z lekarzami pytania dotyczące Twoich indywidualnych okoliczności. Informacje z sieci mogą po prostu wzmocnić taką dyskusję.

Kiedy własne komórki organizmu rozmnażają się w niekontrolowany sposób, lekarze mówią o komórkach rakowych. To pozwala na tworzenie się w komórkach grudek, rzekomego wzrostu. Grudki mogą być łagodne lub złośliwe, technicznie łagodne lub śmiertelne. Tylko śmiertelne narośla nazywane są komórkami rakowymi.

Co w tym kontekście oznacza destrukcja? Takie grudki silnie wrastają w otaczającą tkankę, a także ją niszczą. Mogą dodatkowo rozwijać guzy potomne w bardziej odległych obszarach ciała. Nazywa się to przerzutami.

Niemniej jednak istnieją również nowotwory, w których nie rozwijają się żadne silne grudki. W takich przypadkach komórki rakowe od początku rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Obejmuje to na przykład komórki raka krwi, rzekomą białaczkę.

Specjaliści kategoryzują śmiercionośne guzki według tkanek, z których pochodzą.

Raki wywodzą się z komórek, które pokrywają zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną powierzchnię ciała, na przykład skórę lub wszystkie warstwy błony śluzowej organizmu. W przypadku 8 na 10 osób ze śmiertelnymi wzrostami ma raka. Na przykład najbardziej typowy typ komórek raka płuc jest również nazywany rakiem oskrzeli, a komórki raka piersi – rakiem sutka.
Mięsaki pojawiają się w tkance łącznej lub utrzymującej się, a także wpływają na tkankę tłuszczową, ścięgna, kości lub mięśnie. Obejmuje to na przykład liposarcoma, guz tkanki tłuszczowej.
Blastomy to narośla, które pojawiają się podczas wzrostu tkanki lub narządu. Jednym z przykładów jest neuroblastoma, który występuje głównie u młodych ludzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj