Mam haka na raka – edycja 2

RAK JĄDRA

To rzadka odmiana raka. Mimo, iż stanowi on tylko 1% spośród wszystkich odmian raka dotykających mężczyzn, jest on najczęściej występującym rakiem u mężczyzn pomiędzy 20 a 34 rokiem życia. Rak jądra jest jedną z najłatwiej uleczalnych form raka. Wykryty odpowiednio wcześnie jest uleczalny w 100%.

Jądra są częścią męskiego układu rozrodczego. Gruczoły te produkują męski hormon – testosteron oraz nasienie. Jądra są zawieszone w mosznie, która wisi poniżej pachwin i członka. Za każdym jądrem znajduje się najądrze, kanał transportujący nasienie do cewki moczowej przy ejakulacji.

Guzy zarodkowe są nowotworami rozwijającymi się w komórkach produkujących plemniki, dzielą się na dwie główne grupy: nasieniaki i pozostałe, tzw. nienasieniaki. Nasieniaki rozwijają się wolniej i pojawiają się około czterdziestki, podczas gdy pozostałe odmiany guzów zarodkowych, nienasieniaki pojawiają się częściej około 20-30 roku życia. Są one bardziej złośliwe niż nasieniaki. 75% z nich w momencie diagnozy zdążyło przerzucić się już na węzły chłonne, w jamie brzusznej.
Czynniki ryzyka:

Jądro znajdujące się poza moszną, tzw. jądro wędrujące (niezstąpione) zwiększa kilkakrotnie ryzyko rozwinięcia się raka jąder

Objawy:

Niebolesne zgrubienie, guzek lub stwardnienie w jednym z jąder
Tępy ból i uczucie ciążenia w podbrzuszu, mosznie i pachwinie
Powiększenie jądra.

Profilaktyka:

Samobadanie jąder

Każdy mężczyzna powinien znać wielkość i wygląd swoich jąder, tak, aby był on w stanie wykryć jakiekolwiek zmiany. Zaleca się mężczyznom powyżej 15 roku życia comiesięczne samodzielne badania. Najlepiej wykonywać je po ciepłej kąpieli lub prysznicu, gdy moszna jest rozluźniona. Każde jądro powinno być dokładnie zbadane przez rolowanie go między palcami w celu wykrycia guzków. Ze względu na rzadkie występowanie, wiele osób nie słyszało o raku jąder. Wiedza ta jest szczególnie ważna dla młodych mężczyzn, ponieważ rak jądra może się pojawić już po 15 roku życia. Ze względu na to, że objawy występujące przy raku jąder są podobne do tych, które towarzyszą infekcjom i innym chorobom, niezwykle ważne jest, by skontaktować się z urologiem w celu postawienia ostatecznej diagnozy.
Badania:

Badanie lekarskie
Badanie ultrasonograficzne (USG) – to nieinwazyjne, niebolesne, trwające kilka minut a zarazem i bardzo skuteczne badanie z wykorzystaniem urządzenia, które działa wysyłając wysokie fale dźwiękowe i odtwarza w ten sposób obraz organów wewnętrznych. Najczęściej jednocześnie wykonywane jest badanie obu jąder oraz jamy brzusznej, które wstępnie ocenia stan narządów wewnętrznych.

NOWOTWORY JĄDRA SĄ CAŁKOWICIE WYLECZALNE, ZWŁASZCZA, JEŚLI ZOSTANĄ WCZEŚNIE ROZPOZNANE. WSPÓŁCZESNA ONKOLOGIA UMOŻLIWIA WYLECZENIE ZNAKOMITEJ WIĘKSZOŚCI CHORYCH NAWET Z ZAAWANSOWANĄ CHOROBĄ.

Gdzie szukać wsparcia:
Fundacja “Wygrajmy Zdrowie” Wspierająca chorych z nowotworami urologicznymi
WWW.wygrajmyzdrowie.pl

Baza wiedzy

Jak powstaje nowotwór?
Symptomy choroby
Jak uniknąć nowotworu?
Polska a reszta świata

Nowotwory złośliwe w Polsce (2004) – PPT, 163KiB

Siedem plag

Rak piersi
Rak szyjki macicy
Rak jelita
Rak płuca
Rak prostaty
Rak jądra
Chłoniaki

Słownik pojęć

Badanie przesiewowe (skriningowe)
Czynniki ryzyka
Diagnostyka
Dieta śródziemnomorska
Epidemiologia
Kolonoskopia
Markery nowotworowe
Mierniki epidemiologiczne: zachorowalność, chorobowość, umieralność, wskażnik przeżyć
Nowotwór
Profilaktyka
Rak
Sigmoidoskopia
Test na krew utajoną w kale
Wolne rodniki