Światowy Dzień Walki z Rakiem (04.02) przypomina, że profilaktyka raka jest najlepszym sposobem zapobiegania jego pojawieniu się. Według danych National Cancer Institute (Inca), na 2020 rok szacuje się 625 000 nowych przypadków raka. Oznacza to wzrost o około 40 000 przypadków w porównaniu z 2019 r. Mając to na uwadze, Abrale stworzył akcję Vá de Lenço.
Rak pojawia się w połączeniu predyspozycji genetycznych z narażeniem na czynniki ryzyka. Dyspozycja genetyczna wiąże się w równym stopniu z dziedzicznością, czyli zdolnością mutacji genetycznej, która powoduje przeniesienie nowotworu na następne pokolenie, jak ze starzeniem się komórek. Kiedy jednostka się starzeje, jej komórki również się starzeją i ulegają zmianom. W tym procesie mogą stać się bardziej podatne na rozwój raka.
Łącząc te problemy genetyczne z czynnikami ryzyka, sytuacjami, które zwiększają ryzyko czegoś większego, wyjaśnia, dlaczego starsi ludzie są bardziej dotknięci rakiem.„Wzrost liczby przypadków raka wynika w zasadzie z dwóch głównych czynników. Po pierwsze, starzenie się populacji, a po drugie, lepsza kontrola innych chorób. Dlatego rak jest chorobą preferowaną u osób starszych, chociaż może wystąpić u osób młodych” – wyjaśnia dr Felipe Ades, onkolog ze szpitala Oswaldo Cruz.
Dużym problemem jest jednak to, że diagnozuje się również coraz młodsze osoby. Według badań przeprowadzonych przez Obserwatorium Onkologiczne, w latach 1997-2016 nastąpił wzrost diagnozy niektórych typów nowotworów u osób w wieku od 20 do 49 lat.
„Raki, takie jak okrężnica i odbytnica, prostata i tarczyca, odnotowały znaczny wzrost w tej grupie wiekowej”, mówi dr Luiz Antonio Santini, były dyrektor generalny Inków.
Znaczenie profilaktyki raka
Obecnie w Brazylii jedna na sześć osób umiera na raka, według danych z Obserwatorium Onkologicznego. Oznacza to, że na każde sześć zgonów przypada jedna z tej choroby. W genetyce niewiele można zrobić. Na szczęście jednak przypadki raka spowodowane wyłącznie tym problemem są rzadkie. Jednak to, co można (i należy) zrobić, to zmniejszyć narażenie na czynniki ryzyka. Około 80% do 90% przypadków można by uniknąć, gdyby niektóre rutynowe nawyki populacji zostały zmienione.