Profilaktyka jest głównym sposobem zapobiegania nowotworom

0

Światowy Dzień Walki z Rakiem (04.02) przypomina, że ​​profilaktyka raka jest najlepszym sposobem zapobiegania jego pojawieniu się. Według danych National Cancer Institute (Inca), na 2020 rok szacuje się 625 000 nowych przypadków raka. Oznacza to wzrost o około 40 000 przypadków w porównaniu z 2019 r. Mając to na uwadze, Abrale stworzył akcję Vá de Lenço.

Rak pojawia się w połączeniu predyspozycji genetycznych z narażeniem na czynniki ryzyka. Dyspozycja genetyczna wiąże się w równym stopniu z dziedzicznością, czyli zdolnością mutacji genetycznej, która powoduje przeniesienie nowotworu na następne pokolenie, jak ze starzeniem się komórek. Kiedy jednostka się starzeje, jej komórki również się starzeją i ulegają zmianom. W tym procesie mogą stać się bardziej podatne na rozwój raka.

Łącząc te problemy genetyczne z czynnikami ryzyka, sytuacjami, które zwiększają ryzyko czegoś większego, wyjaśnia, dlaczego starsi ludzie są bardziej dotknięci rakiem.„Wzrost liczby przypadków raka wynika w zasadzie z dwóch głównych czynników. Po pierwsze, starzenie się populacji, a po drugie, lepsza kontrola innych chorób. Dlatego rak jest chorobą preferowaną u osób starszych, chociaż może wystąpić u osób młodych” – wyjaśnia dr Felipe Ades, onkolog ze szpitala Oswaldo Cruz.

Dużym problemem jest jednak to, że diagnozuje się również coraz młodsze osoby. Według badań przeprowadzonych przez Obserwatorium Onkologiczne, w latach 1997-2016 nastąpił wzrost diagnozy niektórych typów nowotworów u osób w wieku od 20 do 49 lat.

„Raki, takie jak okrężnica i odbytnica, prostata i tarczyca, odnotowały znaczny wzrost w tej grupie wiekowej”, mówi dr Luiz Antonio Santini, były dyrektor generalny Inków.

Znaczenie profilaktyki raka
Obecnie w Brazylii jedna na sześć osób umiera na raka, według danych z Obserwatorium Onkologicznego. Oznacza to, że na każde sześć zgonów przypada jedna z tej choroby. W genetyce niewiele można zrobić. Na szczęście jednak przypadki raka spowodowane wyłącznie tym problemem są rzadkie. Jednak to, co można (i należy) zrobić, to zmniejszyć narażenie na czynniki ryzyka. Około 80% do 90% przypadków można by uniknąć, gdyby niektóre rutynowe nawyki populacji zostały zmienione.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj