Mam haka na raka

0

Wokół raka – lista wątków

Wokół raka – Szczepienia

Jak już wspomniałam, badania cytologiczne nie wchodzą w grę, ponieważ one nie zapobiegną zachorowaniu, a tylko pozwolą na efektywne leczenie. Nie twierdzę, że nie są ważne, ba, wręcz przeciwnie (sama ostatnio przeszłam badanie), ale według znanej sentencji: “lepiej zapobiegac niż leczyc”. Cytując artykuł, poświęcony właśnie szczepieniom: “Skuteczność szczepienia oceniana jest na 75 procent w przypadku zapobiegania rakowi płaskonabłonkowemu i 96 procent, gdy chodzi o jeszcze groźniejszy nowotwór znany jako gruczolak. A przeprowadzone w ostatnich latach badania wskazują na nawet jeszcze większą, bo niemal stuprocentową skuteczność szczepionki. Oznacza to, że zaszczepione dziewczynki najpewniej nigdy nie zachorują na raka szyjki macicy. Dlatego Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV zaleca rutynowe szczepienie przeciwko HPV dziewcząt w wieku 11-13 lat, a także tych dziewcząt i kobiet w wieku 13-26 lat, które nie zostały wcześniej zaszczepione.” Interpretowac chyba nie muszę, informacji szukałam jeszcze w kilku miejscach, jednak za każdym razem coraz bardziej utwierdzałam się w postawionej przeze mnie tezie, że szczepienia, szczególnie u dziewcząt, które nie rozpoczęły jeszcze pożycia seksualnego, są w niemal 100% skuteczne. I teraz pytanie za 100 punktów:

Jakie inne metody profilaktyki w walce z rakiem szyjki macicy (poza szczepieniami i badaniami) uważasz za skuteczne? I przede wszystkim: jakimi metodami zachęcic młodych ludzi do ich przestrzegania? 😉

isztar 2009-06-05 15:44:15