Uczennice z Kietrza znalazły haka na czerniaka
Projekt kampanii autorstwa uczennic z Zespołu Szkół w Kietrzu w województwie opolskim zwyciężył w VI edycji programu „Mam Haka na Raka” poświęconej profilaktyce czerniaka. Premierowa emisja kampanii odbyła się podczas gali finałowej 13. czerwca br. w ATM Studio w Warszawie.
Podczas uroczystej gali finałowej w Warszawie poznaliśmy laureatów VI edycji programu „Mam Haka na Raka”. Główną nagrodę zdobyły uczennice z Zespołu Szkół w Kietrzu za kampanię „Rozwiej swoje wątpliwości”. Autorkami pomysłu są Katarzyna, Ewa, Paulina i Magdalena. Hakowiczkami opiekowała się Pani Elżbieta.
Scenariusz zwycięskiego projektu przedstawia ekspertów ds. zdrowia w trakcie wywiadu z dziennikarzami. W mediach pojawiła się informacja o rzekomych planach budowy nad Polską kopuły chroniącej obywateli przed złośliwym działaniem promieni UV powodujących czerniaka. Doniesienia wywołały lawinę pytań ze strony tłumnie zgromadzonych reporterów. Zwycięska kampania zaskakuje finalną puentą: „Jeżeli zauważysz niepokojące zmiany na skórze, skontaktuj się z onkologiem lub dermatologiem. Wczesne wykrycie pozwala na wyleczenie nowotworu skóry.”
Podczas gali wręczono także nagrody w pozostałych kategoriach:
- Nagroda Mediów – Zespół Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie za kampanię „Zostań strażnikiem swojej skóry. Śledź zmiany”.
- Nagroda Studentów Medycyny i Zdrowia Publicznego – II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim za kampanię „Nie daj się namierzyć. Chroń skórę”.
- Nagroda za Działania Lokalne – Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie.
- Nagroda Hakowicza – Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr 5 w Opolu za kampanię „Nie maskuj. Badaj się”.
- Nagroda Partnera Strategicznego – II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Chrzanowie za kampanię „Skóra nie ma sobowtóra”.
W trakcie wydarzenia ogłoszono również dwa tytuły Honorowego Hakowicza. Wyróżnienia, przeznaczone do osób lub instytucji najbardziej zaangażowanych w promocję profilaktyki nowotworowej oraz wspierających uczestników programu, w tym roku otrzymała redakcja Gazety Lubuskiej oraz Pani Mirosława, prezes Stowarzyszenia Chorych na Czerniaka.
W gali uczestniczyło wielu patronów i partnerów, wśród nich m.in. Minister Administracji i Cyfryzacji Michał, podsekretarz w Ministerstwie Zdrowia Cezary, posłowie na sejm, przedstawiciele Urzędów Marszałkowskich, Kuratoriów Oświaty, Narodowego Funduszu Zdrowia, przedstawiciele świata nauki oraz stowarzyszeń pacjentów.