Rak to choroba, którą można nazwać niemal z definicji nieprzewidywalną.

0

Konkretnie, rak jest chorobą charakteryzującą się nieprawidłowym rozwojem pewnych komórek, które nienormalnie proliferują w organizmie, atakują tkanki i ostatecznie zaburzają pewne funkcje biologiczne. Rak może więc teoretycznie rozpocząć się u każdego, w dowolnym czasie. Jest to rodzaj „błędu” w celluli rozrodczejto może się zdarzyć losowo.

Dlaczego więc niektórzy ludzie chorują na raka, a inni nie? Dlaczego niektóre populacje wydają się bardziej narażone niż inne? Co powoduje te różnice? Naukowcy od dawna próbują dowiedzieć się, co może zwiększyć lub zmniejszyć ryzyko raka.Jak? „Albo” Co? Głównie obserwując populacje dotknięte chorobą nowotworową oraz badając ich styl życia i nawyki: papierosy, dietę, sport, narażenie na niebezpieczne produkty itp.

Ale także ich cechy genetyczne, historię rodzinną, historię zdrowia. Wszystkie te dane są następnie porównywane z populacjami, które nie są dotknięte rakiem lub z przeciętnymi populacjami. A stamtąd możemy określić, które czynniki są skorelowane z występowaniem raka. Oczywiście badanie można też przeprowadzić w drugą stronę: obserwujemy konkretną populację z danym nałogiem (np. palenie) i obserwujemy, czy ta populacja jest bardziej niż przeciętnie narażona na raka.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj