Są to tak zwane badania epidemiologiczne lub obserwacyjne.

0

Na przykład, jeśli stwierdzimy, że pacjenci z rakiem palą więcej niż przeciętnie lub wręcz przeciwnie, ci, którzy palą, mają średnio więcej nowotworów, możemy powiedzieć, że palenie jest skorelowane ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka. Ale uważaj, to jest korelacja, a niekoniecznie przyczynowość.

  • Po zidentyfikowaniu powiązania,
  • korelacji,
  • musimy zrozumieć,
  • jaka jest natura powiązania:
  • czy tytoń zwiększa ryzyko zachorowania na raka?

Czy to dym? Czy to kolejny czynnik? W przypadku palenia wyraźnie zidentyfikowano te mechanizmy: toksyczne produkty, które wpływają na strukturę genetyczną niektórych komórek, zmieniają mechanizmy reprodukcji komórek, tworzą przewsuplementłe stany zapalne… Na podstawie tych danych możemy zidentyfikować pewne czynniki, które dominują w ryzyku wystąpienia raka.

Czynniki powodujące lub zwiększające ryzyko zachorowania na rakaJak widzieliśmy, bardzo trudno jest zidentyfikować konkretną przyczynę występowania raka, ponieważ jest to zjawisko losowe. Ponadto nie na wszystkie nowotwory wpływają te same czynniki ryzyka: niektóre czynniki mogą zwiększać ryzyko niektórych nowotworów, jednocześnie zmniejszając ryzyko innych nowotworów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj