Ekonomiczny wpływ raka jest ogromny i stale rośnie.

0

(4).Całkowity roczny koszt choroby szacuje się na 1160 miliardów dolarów w 2010 roku (5).Tylko co trzeci kraj zgłosił wysokiej jakości dane dotyczące zachorowalności na raka w 2019 r. (6).Słowo „rak” jest terminem zbiorczym dla dużej grupy chorób, które mogą dotyczyć dowolnej części ciała. Mówimy również o nowotworach złośliwych lub nowotworach.

Jedną z cech charakterystycznych raka jest szybkie namnażanie się nieprawidłowo rosnących komórek, które mogą atakować pobliskie części ciała, a następnie migrować do innych narządów. Nazywa się to przerzutami, które są główną przyczyną śmierci z powodu raka.ProblemPrzyczyną prawie 10 milionów zgonów w 2020 r. rak jest jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie (1). W 2020 roku najczęstszymi nowotworami (pod względem liczby zidentyfikowanych przypadków) były:rak piersi (2,26 mln przypadków)

;rak płuc (2,21 mln przypadków);rak jelita grubego (1,93 mln przypadków);rak prostaty (1,41 mln przypadków);rak skóry (nieczerniak) (1,20 mln przypadków);i raka żołądka (1,09 mln przypadków).W 2020 r. nowotwory powodujące najwięcej zgonów to:rak płuc (1,80 mln zgonów);rak jelita grubego (935 000 zgonów);rak wątroby (830.000 zgonów);rak żołądka (769 000 zgonów);i raka piersi (685 000 zgonów).

Co powoduje raka?Rak powstaje w wyniku przekształcenia normalnych komórek w komórki nowotworowe, wieloetapowego procesu, który zwykle rozpoczyna się zmianą przedrakową, która następnie przekształca się w nowotwór złośliwy. Mutacje te są konsekwencją interakcji między czynnikami genetycznymi specyficznymi dla badanego a czynnikami zewnętrznymi zaklasyfikowanymi do trzech kategorii, a mianowicie:fizyczne czynniki rakotwórcze, takie jak promienie ultrafioletowe i promieniowanie jonizujące;chemiczne substancje rakotwórcze, takie jak azbest, składniki dymu tytoniowego, aflatoksyna

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj