Zmiany te zwiększają:

0

Badania onkogenetyczne zidentyfikowały ponad 80 genów predysponujących do raka. Ich zmiany znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na raka. Najczęstszymi nowotworami dziedzicznymi są nowotwory piersi, jajnika i przewodu pokarmowego.Należy pamiętać, że 40% nowotworów jest związanych z czynnikami zewnętrznymi (tytoń, alkohol, niewystarczająca aktywność fizyczna, dieta, słońce, zanieczyszczenia itp.) i dlatego można ich uniknąć.

  • Ryzyko raka okrężnicy i odbytnicy (skumulowane ryzyko od 12 do 48% przed ukończeniem 70. roku życia w zależności od zaangażowanego genu);
  • Ryzyko raka endometrium (skumulowane ryzyko od 16% do 54% przed ukończeniem 70. roku życia w zależności od zaangażowanego genu) i jajników.
  • Ryzyko raka dróg żółciowych, dróg moczowych, żołądka, jelita cienkiego i trzustki.
  • Genetyczne predyspozycje do raka: objawy, które powinny zaalarmować
  • Badania przesiewowe można rozpatrywać według kilku kryteriów:

Historia rodzinna. Jeśli zaobserwujemy to samo zajęcie guza w tej samej gałęzi rodzicielskiej. Na przykład rak piersi u babci, matki i córki lub babci ze strony ojca, ciotki ze strony ojca i siostrzenicy. „Może nastąpić przeniesienie od ojca ryzyka raka piersi” – zauważa genetyk. Młodszy wiek rozpoznania niż średnia w populacji ogólnej. „Średni wiek raka piersi ze zmianą w genie BRCA1 lub BRCA2 wynosi około 45 lat. Mogą występować przypadki młodsze lub starsze”.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj