Z kim się skonsultować?

0

Wieloogniskowe lub wieloogniskowe lokalizacje guza (kilka zmian na tym samym narządzie). Na przykład kobieta, która ma raka piersi i raka jajnika lub obustronnego raka piersi (obu piersi). „Należy pamiętać, że nie wszystkie nowotwory obustronne są wynikiem predyspozycji genetycznych, a wszystkie rodzinne postacie raka piersi niekoniecznie są powiązane z predyspozycją genetyczną” – ostrzega dr Stoppa-Lyonnet.

Badania wykonywane są w ramach konsultacji onkogenetycznej. We Francji 147 punktów konsultacji onkogenetycznych znajduje się w 104 miastach, a 25 laboratoriów jest odpowiedzialnych za przeprowadzanie tych badań. Osobom korzystającym z testów internetowych teoretycznie grozi kara grzywny w wysokości 15 000 euro i rok więzienia.

Analiza prowadzona jest na podstawie ae krwi. Istnieją testy na 70 genów predysponujących.Badania przesiewowe nie są systematyczne po pierwszej konsultacji. „To nie dlatego, że jest się konsultowanym z onkogenetykiem, konieczne jest wykonanie testu. Ten jest przepisany z pewnymi wskazaniami, które genetyk ocenia, kiedy widzi pacjenta lub pacjenta po raz pierwszy”, zauważa nasz ekspert.

Kiedy badanie jest zlecane dla niezainfekowanej kobiety, najlepiej zrobić to w dwóch etapach. Jeśli w jej rodzinie występują przypadki raka piersi, genetyk może poprosić o wykonanie badania na osobie (osobach) w rodzinie, u której rozwinął się rak piersi. Jest to „przypadek indeksowy”, czyli osoba z największym prawdopodobieństwem bycia nosicielem danej zmiany genetycznej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj