Jeśli test jest pozytywny

0

Ten pierwszy test umożliwia zidentyfikowanie zmiany genetycznej, która stanowi czynnik ryzyka, w celu zaoferowania badania genetycznego osobie bez obrażeń, badania opartego na tej zmianie dla krewnych. „Te dwa kroki dają dokładniejsze wyniki. Jeśli nie znaleźliśmy zmiany rodzinnej u osoby zdrowej, możemy ją uspokoić, mówiąc:„ nie odziedziczyłeś genetycznego czynnika ryzyka, który został zidentyfikowany w twojej rodzinie ”- wyjaśnia genetyk.

Mówi się, że test jest „pozytywny”, gdy zostanie zidentyfikowana zmiana w genie predysponującym do raka. Udowodniono wtedy zwiększone ryzyko raka *. Tej samej zmiany można szukać u innych członków rodziny, jeśli sobie tego życzą. Osobie lub osobom, których dotyczy to zwiększone ryzyko, proponuje się następnie dostosowane i spersonalizowane działania następcze. Opiera się na nadzorze i/lub chirurgii zapobiegawczej. Istnieją krajowe programy monitorowania dla osób genetycznie predysponowanych do raka piersi, jajnika i przewodu pokarmowego.

Jakie działania kontrolne w przypadku genetycznej predyspozycji do raka piersi i jajnika?
W przypadku raka piersi obserwacja obejmuje ścisłą obserwację z badaniem klinicznym dwa razy w roku (palpacja) od 20 roku życia i corocznie badaniami obrazowymi (MRI, mammografia, USG) od 30 roku życia. historia rodziny”. Profilaktyczna operacja piersi (z lub bez ochrony brodawki sutkowej) nie jest rekomendacją, ale powinna zostać omówiona z pacjentką. „Podchodzimy do tej opcji z ostrożnością, ponieważ jest to ciężka czynność, której należy towarzyszyć w sposób wielodyscyplinarny (chirurg, psycholog, radiolog itp.)”, podkreśla dr Stoppa-Lyonnet. Około 10% kobiet, u których występuje zmiana w genie BRCA 1 lub BRCA 2, przechodzi zabieg profilaktyczny.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj