Czym jest grupa wsparcia?

0

Terapię grupową można zorganizować na kilka sposobów, z których jednym jest grupa wsparcia, dzięki której pozostali członkowie grupy tworzą małą społeczność, opartą na tych samych doświadczeniach i problemach. Często pomaga wiedzieć, że nie jesteś jedyną osobą, która doświadcza takiego doświadczenia. Grupa tworzy środowisko, w którym można dyskutować o raku i gdzie każdy członek ma coś do zaoferowania, co może pomóc innym członkom.

Pracujemy w kontekście grupowym, aby wprowadzić zmiany w życiu uczestników, opierając się na dyskusjach i działaniach w grupie. Daje głos zmartwieniom, lękom, złości, smutkowi, ale także nadziei, pragnieniu, odwadze. Każda osoba dotknięta rakiem walczy o zdrowie i tutaj w grupie pomoc i wsparcie udzielane są przez pozostałych członków tworząc w ten sposób koleżeństwo.

Czy dla pacjenta korzystniejsze jest uczestnictwo w spotkaniach w grupie wsparcia czy sesjach indywidualnych?

Istnieją dwie uzupełniające się terapie, które nie są wykluczone, każda ma swoje mocne strony. Terapia indywidualna nie daje osobistego przykładu innych pacjentów z rakiem, ale niektóre tematy nie mogą być poruszane w kontekście grupowym. To zależy od problemu, tematu i osoby. Podmiot, który jest wrażliwy na jedną osobę, może być ujawniony w grupie, ale nie dla innej. Jednocześnie w grupie pozostali członkowie mogą dostarczyć niezwykłego feedbacku, którego w terapii indywidualnej brakuje. Zarówno terapia indywidualna, jak i grupowa działają razem jak sól i pieprz.

Jaki był najtrudniejszy przypadek?

Każda sprawa ma swoje osobliwości i trudności, ponieważ każda osoba jest historią, z której wychodzą na powierzchnię chwile, które mogą Cię zadziwić. Opowiadane są sytuacje z życia osobistego, rodzinnego czy zawodowego, sytuacje, o których jako osoba, nie tylko jako psycholog, nie myślałeś, że mogą się zdarzyć. Pocieszające jest obserwowanie podczas terapii, jak porządek stopniowo formuje się z chaosu. Najtrudniejsze momenty są wtedy, gdy widzisz, że ogień pacjenta wygasa, a on już nie walczy i nic, co robisz, nie jest w stanie go ponownie rozpalić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj