Na czym polega psychoterapia pacjentów onkologicznych?

0

Psychoterapia to na ogół wysiłek pacjenta. Pewne sytuacje lub doświadczenia doprowadziły do ​​pojawienia się pewnych wewnętrznych konfliktów, wzorców negatywnego myślenia, negatywnych stanów emocjonalnych, które są obecnie podtrzymywane przez to, co dzieje się w codziennym życiu danej osoby, tak jak ona myśli. Pierwszym krokiem jest rozpoznanie problemu, a następnie rozpoczęcie pracy nad jego rozwiązaniem. Jeśli dodamy do tego problem zdrowotny, wysiłek wzrasta, ponieważ pacjent zmaga się również z objawami choroby, która rodzi przeszkody.

Jeśli chodzi o raka, jest o wiele więcej przeszkód do pokonania. Przede wszystkim ważna jest lokalizacja choroby, jest to różnica między nowotworem o mózgowym, neurologicznym lub rdzeniastym, kostnym ułożeniem, ponieważ w zależności od lokalizacji może to mieć wpływ na funkcje poznawcze. Potem przychodzi leczenie, przez które przechodzi pacjent, aby zwalczyć chorobę. Radioterapia i/lub chemioterapia wpływają na stan fizyczny, pojawiają się mniej widoczne zmiany, brak energii, witalności, ale także zmiany w wyglądzie fizycznym, które wpływają na obraz siebie.

Rozpoznanie raka można postrzegać jako zdanie. W tym słowie jest tak dużo wagi, jaką nadało społeczeństwo, przez innych ludzi, że pacjent staje się zdezorientowany, beznadziejny, beznadziejny. Psychoterapia pomaga pacjentowi znaleźć środki do radzenia sobie z chorobą i leczeniem, walczyć z lękiem i depresją, które mogą wystąpić w wyniku choroby, a co ważniejsze, znaleźć i zbudować nową równowagę, nowe życie.

Jakie są najczęściej zadawane pytania przez pacjentów?

Pacjenci chcą wiedzieć, co jest normalne i czy są normalne. Zapytaj, czy myśli i emocje związane ze strachem, smutkiem, rozpaczą, gniewem, urazą są „normalne”. Mają tendencję do zastanawiania się, czy są „normalni” czy „szaleni”, jeśli coś czują lub myślą o czymś. Porównują i chcą wiedzieć, czy inni tak myślą, czy nie. Teraz zależy to od tego, jak mierzymy normalność, jaką normą, jakim „metrem” liniowym wykonujemy obliczenia i porównania. Wszystkie emocje mają swoją rolę, zarówno pozytywną, jak i negatywną. Ich rolą jest prowadzenie nas, chronienie nas i ostrzeganie.

Jednocześnie wszyscy w pewnym momencie wpadamy w pułapkę nielogicznego myślenia, nikt nie jest z tego zwolniony, bo nikt nie jest czysto racjonalny. To, co możemy zrobić w obliczu takich myśli i emocji, to obserwować je, jak powstają, gdzie powstają, ponieważ często są jak bańki mydlane.

Jak przebiega sesja terapeutyczna?

Sesja terapeutyczna przebiega inaczej w zależności od szkoły psychoterapii, do której uczęszczał psychoterapeuta. W psychoterapii poznawczo-behawioralnej główną rolę w napotykanych problemach odgrywają myśli, emocje i zachowania pacjenta. Pracujemy z problemami tu i teraz, z celami pacjenta, do którego dąży, psychoterapeuta jest raczej towarzyszem podróży niż przewodnikiem.

W terapii analizujemy myśli, emocje, zachowania, które wywołały i podtrzymują problem. Poprzez techniki i ćwiczenia wykonywane zarówno w psychoterapii, jak i w domu pacjent podejmuje kroki w kierunku osiągnięcia wybranych celów. Ogólnie rzecz biorąc, widzimy poprawę w pierwszych 8 sesjach, w zależności od celów i wysiłku włożonego przez pacjenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj