Wsparcie emocjonalne

0

Badania wykazały, że wsparcie emocjonalne ze strony rodziny i przyjaciół może znacznie poprawić jakość życia osoby, u której zdiagnozowano raka. Daj im wsparcie emocjonalne, uściski i całą uwagę od siebie. Daj im znać, że jeśli chcą porozmawiać, będziesz tam, aby ich wysłuchać – wtedy upewnij się, że jesteś dostępny.

Szanuj potrzebę prywatnościi utrzymuj swój związek tak normalny i zrównoważony, jak to możliwe. Niezbędne jest poszanowanie prywatności osoby chorej na raka. Jeśli ktoś powie Ci, że ma raka, nie musisz mówić o tym nikomu, chyba że wyraził na to zgodę. Niech mówią innym ludziom. Jeśli ktoś Cię o to zapyta, możesz powiedzieć, że dana osoba powie jej więcej, że nie jesteś w stanie więcej dyskutować.

Jak ktoś może sobie poradzić z rakiem?

Czego NIE mówić osobie chorej na raka?

Nie mów mu:

” Wszystko będzie dobrze ” – bo tak naprawdę nie wiesz, że wszystko będzie dobrze i może się to wydawać fałszywym komentarzem. Potrzebują wsparcia, ale nie komentarzy bez prawdziwych podstaw.
„ Wiem, przez co przechodzisz i jak bardzo cierpisz ” – prawda jest taka, że ​​tak naprawdę nie wiesz, przez co przechodzi osoba przed tobą. Nawet jeśli miałeś raka, może to nadal nie to samo, to nie są te same objawy i te same problemy. Nie próbuj stawiać się w jej sytuacji, bo to niewiele pomaga.
” Przynajmniej nie jest to bardzo zły rak ” – nie ma “dobrego” ani “złego” raka. Każda forma raka jest poważna i ma swoje problemy.
Nie udzielaj rad, które nie są od ciebie wymagane.
” Jest OK. ” Nie stresuj się.” ” Jak długo musisz żyć?” ”
„ Powinieneś było być bardziej aktywnym/zdrowo się odżywiać ” – takie komentarze sprawiają, że osoba czuje się winna i skazana za tę diagnozę. Nawet jeśli głównym czynnikiem ryzyka była dieta lub być może siedzący tryb życia, istnieje wiele innych przyczyn raka, z których niektóre nie zależą od nas.
Nic nie mów. To też nie jest dobre, ponieważ dana osoba potrzebuje wsparcia i komunikacji, by być wysłuchaną i zrozumianą.
Nie porównuj tej osoby z innymi przypadkami, o których słyszałeś od krewnych, przyjaciół lub w telewizji. Każda sytuacja jest inna.
Co powiedzieć osobie chorej na raka?
” Przykro mi to się stało. Jeśli chcesz porozmawiać, jestem tutaj, aby słuchać. ”
” Powiedz mi, czy mogę ci pomóc z niczym. ”

Zadawaj pytania dotyczące leczenia i prognozy choroby. Pokazuje, że ci zależy i że zależy ci na tej osobie. Bądź obecny w dyskusji, bądź obecny, połączony. Słuchaj aktywnie, zwracaj pełną uwagę fizyczną, słuchową i wzrokową. Nie oceniaj tego, co mówi i nie zaprzeczaj. Pomóż im odzyskać poczucie kontroli w swoim życiu. Zachęć ich, aby powrócili i robili to, co kochają; może to pomóc im poczuć, że nadal mogą robić rzeczy wcześniej. Przeproś, jeśli powiedziałeś coś złego. Zwróć uwagę, ale zachowuj się naturalnie, nie traktuj osoby inaczej. Unikaj litości dla danej osoby. Zadawaj pytania i rozmawiaj otwarcie.

Daj małe prezenty

Nie musisz brać dużych i drogich prezentów, ale małe. Wybierz małe, praktyczne rzeczy, które spodobają się danej osobie.

Kilka pomysłów na takie prezenty:

  • czapki lub szaliki;
  • odzież lub piżama;
  • kosmetyki;
  • akcesorium;
  • ulubione przekąski;
  • urządzenie do masażu;
  • pamiętnik ;
  • książki;
  • integram lub sudoku;
  • dzień spa w salonie itp.

Wybieraj prezenty, które są jak najbardziej spersonalizowane, pasują do osobowości i charakteru danej osoby oraz uwzględniają jej hobby i styl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj