Jak mogę pomóc osobie chorej na raka?

0

Diagnoza raka wcale nie jest łatwa dla człowieka, dlatego konieczne jest skorzystanie ze wsparcia innych. Ważne jest, aby wiedzieć, o czym i jak rozmawiać z osobą, u której zdiagnozowano raka oraz jak możesz być pomocny w takich przypadkach.

Na początek musisz wiedzieć, że osoba, u której zdiagnozowano raka, przechodzi szereg zmian fizycznych i emocjonalnych, o których warto pamiętać.

Możliwe zmiany fizyczne u osób chorych na raka

Istnieje kilka fizycznych zmian, które są wspólne dla wielu pacjentów z rakiem. Sam rak powoduje niektóre z tych zmian, a inne są skutkami ubocznymi leczenia raka . Takimi objawami mogą być:

  • wypadanie włosów, w tym brwi lub rzęs;
  • utrata lub przyrost masy ciała;
  • zwiększony apetyt lub zmniejszony apetyt;
  • zmiany w percepcji smaku
  • skrajne zmęczenie;
  • popękana skóra i spierzchnięte usta;
  • nudności i wymioty;
  • problemy ze snem;
  • problemy z koncentracją;
  • zmiany fizyczne, takie jak utrata kończyny, utrata piersi itp. w wyniku operacji itp.

Zmęczenie jest prawdopodobnie najsilniejszym odczuwanym objawem. Chemioterapia może obejmować wiele tygodni silnych suplementów, które nasilają zmęczenie w miarę gojenia się organizmu. Osoby poddawane radioterapii również zgłaszają skrajne zmęczenie.

Możliwe zmiany emocjonalne u osób chorych na raka

Osoba chora na raka może doświadczać nagłych wahań nastroju, ale także wielu innych objawów emocjonalnych, takich jak: stany niepewności; smutek; gniew i frustracja;
strach; wina i obwinianie się; samotność i izolacja.

Z biegiem czasu większość ludzi może dostosować się do zachodzących zmian i przejść dalej. Niektórzy mogą potrzebować dodatkowej pomocy, aby nauczyć się dostosowywać do zmian, jakie rak wniósł do ich życia.

jak-moge%cc%a8-pomoc-osobie-chorej-na-raka

Jak pomagamy pacjentowi radzić sobie z rakiem?

Niektórzy ludzie uczą się więcej samodzielnie, aby przyzwyczaić się i zaakceptować diagnozę, podczas gdy inni potrzebują dużo pomocy od innych. Niektórzy wolą humor, podczas gdy inni stają się bardzo smutni i zniechęceni, odczuwają potrzebę wycofania się, by nie angażować wielu ludzi w swój problem lub próbują mieć absolutną kontrolę i wydają się, że nic na nich nie wpływa. Prawdą jest, że niektórzy ludzie żyją w zaprzeczeniu, ale inni są po prostu bardzo optymistyczni i wybierają oglądanie pełnego boku szyby.

Nawet ludzie wokół ciebie muszą przyzwyczaić się do diagnozy raka członka rodziny lub przyjaciela. Poświęć czas na przetworzenie informacji i przetrawienie wiadomości. Możesz poprosić o więcej szczegółów bezpośrednio od swojego doradcaa, pacjenta lub innej bliskiej osoby.

Odwiedź osobę dotkniętą chorobą i bądź z nią. Jeśli masz członka rodziny lub przyjaciela, który ma raka, ważne jest, abyś nie przerywał połączenia, odwiedzał go i był z nim. Zadzwoń przed wizytą, aby upewnić się, że to dobry czas. Bądź elastyczny, dostosuj się do jego harmonogramu i przełóż go, jeśli to konieczne.

Obejmuj swojego krewnego lub przyjaciela i bądź blisko niego. Unikaj intensywnych zapachów, ponieważ osoby chore na raka mogą być bardziej wrażliwe na zapachy.
Komunikuj się i opowiadaj historie lub idź na zabawne zajęcia, takie jak spacer, film lub sztuka. Nie zostawaj zbyt długo, aby dać im czas na odpoczynek.

Pomóż swojemu przyjacielowi skupić się na tym, co przynosi dobre odczucia, takie jak sport, spacery, podróże lub zwierzęta. Pomóż swojemu przyjacielowi pozostać aktywnym w przyjaźni, prosząc o porady, opinie i pytania — nawet jeśli nie otrzymasz odpowiedzi, której oczekujesz. Zapytaj przyjaciela, czy ma jakiś dyskomfort. Zaproponuj nowe sposoby bycia użytecznym, takie jak używanie większej liczby poduszek lub przenoszenie mebli.
Oferuj szczere komplementy, nie wymuszone ani fałszywe.

Nie udzielaj porad medycznych ani osobistych opinii na temat takich rzeczy jak dieta, witaminy i terapie ziołowe. Nie przypominaj im przeszłych zachowań, które mogą mieć związek z chorobą, takich jak alkohol czy palenie. Niektórzy ludzie czują się winni z tego powodu. Jeśli płaczą, nie próbuj ich pocieszać. Zapewnij ich, że dobrze jest być smutnym i że jest to normalna reakcja na to, co się z nimi dzieje.

Nie używaj humoru, gdy nie jest to właściwe. Staraj się spędzać czas z osobą, u której zdiagnozowano raka. Możesz nawet zaoferować towarzyszenie jej podczas zabiegów. Możesz robić krótkie, regularne wizyty, a nie długie i rzadkie. Zrozum, czy rodzina prosi cię o odejście, a nawet osobę, o której mowa. Czasami możesz po prostu spędzić czas nie rozmawiając o chorobie, ale gotując, oglądając telewizję, oglądając film, spacerując lub chodząc na przedstawienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj