Rak piersi – jakie badania są potrzebne?

0

Ponad 90% nowotworów piersi we wczesnym stadium można z powodzeniem leczyć. Dlatego terminowe badania są bardzo ważne w ustaleniu prawidłowej diagnozy i zaawansowania raka piersi.

Rak piersi ma kilka stadiów, od 0 do IV, a do wykrycia i rozpoczęcia leczenia potrzebna jest seria testów.

Jakie są pierwsze kroki ?

W celu zebrania niezbędnych informacji doradca zada Ci kilka pytań dotyczących Twojej historii medycznej, przeprowadzi dokładne badanie fizykalne i oceni wszystkie wykonane badania. Jeśli przeszedłeś już operację usunięcia guza i okolicznych węzłów chłonnych, doradca zbada raport anatomopatologiczny w celu określenia stadium choroby i ustalenia harmonogramu leczenia.

doradca dobierze badania diagnostyczne do oceny zaawansowania raka piersi.

Testy zaawansowania raka piersi obejmują:

 • Badania krwi. Badania krwi dają doradcaowi obraz ogólnego stanu zdrowia i wskazówki dotyczące dodatkowych badań potrzebnych do określenia stadium choroby. Badania krwi mogą obejmować pełną morfologię krwi i badania biochemiczne krwi w celu oceny czynności nerek i wątroby.
 • Badania obrazowe piersi. Mammografia cyfrowa, USG piersi i MRI piersi dostarczają doradcaowi więcej informacji na temat nowotworu i pomagają mu określić, czy potrzebne są dodatkowe badania obrazowe.
 • Dodatkowe badania obrazowe. Dodatkowe testy obrazowania można wykorzystać do wykrycia komórek rakowych, które rozprzestrzeniły się na inne obszary ciała. Nie wszystkie osoby z rakiem piersi potrzebują tych badań, dlatego należy zapytać doradcaa, które badania są dla Ciebie najlepsze. Dodatkowe badania obrazowe mogą obejmować scyntygrafię kości, tomografię komputerową (CT) lub PET/CT.
  Etapy raka piersi

Stopnie raka piersi wahają się od 0 do IV, z kilkoma podkategoriami. Niższy etap wskazuje na wczesny nowotwór, podczas gdy wyższy etap odzwierciedla zaawansowany etap choroby.

 • Etap 0

Ten etap wskazuje na nieinwazyjnego raka piersi. Rak przewodowy in situ (DCIS) jest przykładem raka w stadium 0.

 • Etap I

Jest to wczesny etap raka inwazyjnego, w którym:

Guz mierzy maksymalnie 2 centymetry (cm) lub około. Średnica 3/4 cala. Rak nie rozprzestrzenia się poza pierś i nie obejmuje węzłów chłonnych.

Etap II

Ten etap opisuje nowotwory inwazyjne charakteryzujące się jednym z następujących elementów:

 • Guz ma średnicę mniejszą niż 2 cm (ok. 3/4 cala), ale rozprzestrzenił się na pachowe węzły chłonne.
 • Nie ma śladów guza w piersi, ale komórki rakowe są obecne w pachowych węzłach chłonnych.
 • Guz ma średnicę od 2 do 5 cm (ok. 3/4 – 2 cale) i rozprzestrzenił się lub nie do węzłów chłonnych pachowych.
 • Guz ma średnicę większą niż 5 cm (2 cale), ale nie rozprzestrzenił się na węzły chłonne.

Etap III

Raki piersi w stadium III dzielą się na trzy kategorie – IIIA, IIIB i IIIC – na podstawie kilku kryteriów. Z definicji nowotwory w III stopniu zaawansowania nie rozprzestrzeniły się zdalnie.

Na przykład guz w stadium IIIA ma średnicę większą niż 5 cm (2 cale) i rozprzestrzenił się na trzy węzły chłonne pachowe. Inne guzy w stadium IIIA mogą mieć dowolny rozmiar i rozprzestrzenić się na kilka węzłów chłonnych. Węzły chłonne łączą się lub przylegają do otaczającej tkanki.

W stadium IIIB raka piersi guz o dowolnej wielkości rozprzestrzenił się do tkanek w pobliżu piersi – skóry i mięśni klatki piersiowej – i prawdopodobnie do węzłów chłonnych w okolicy piersi i pach. Stadium IIIB obejmuje również zapalny rak piersi, rzadki, ale agresywny typ raka piersi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj