Główna profilaktyka – rzucenie palenia

0

Rzucenie palenia przynosi znaczące korzyści zdrowotne, w tym poprawę średniej długości życia, nawet dla osób palących od wielu lat, starszych palaczy i palaczy, którzy rzucili palenie po zdiagnozowaniu raka.

Rzucenie palenia w wieku 40-45 lat znacznie poprawia późniejsze ryzyko raka płuc. W porównaniu z aktywnymi palaczami u byłych palaczy ryzyko zachorowania na raka płuca, a zwłaszcza raka płaskonabłonkowego jest mniejsze, im mniejsze, im dłuższy jest okres niepalenia. Uważa się, że ryzyko zmniejsza się o połowę po 15 latach, gdy pacjent już nie pali. Zmniejszenie liczby papierosów w porównaniu z całkowitym niepaleniem przynosi korzyści. Ryzyko raka płuc jest podobne u nałogowych palaczy (około 16-18 papierosów dziennie), którzy zmniejszyli o połowę liczbę papierosów, w porównaniu z tymi, którzy nadal intensywnie palą.

Badania wykazały, że udział w programie rzucania palenia zwiększa szanse na pozostanie niepalącym.

W raku płuc objawy pojawiają się późno!

Ludzie często zastanawiają się, dlaczego śmiertelność z powodu raka płuc jest wysoka. Powodem jest to, że prawie 90% przypadków diagnozuje się w późnych, nieoperacyjnych stadiach. Rak płuc jest trudny do wykrycia i nie powoduje objawów we wczesnych stadiach.

Jeśli palisz lub paliłeś, skontaktuj się z doradcym, jeśli zauważysz, że nie masz już kaszlu, plwociny krwi, chrypki, ucisku w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu, niewyjaśnionej utraty wagi, wyraźnego zmęczenia lub często infekcji dolnych dróg oddechowych. Problemy te często mogą być spowodowane czymś znacznie prostszym niż rak płuc, ale mogą pomóc w tym przypadku wykryć raka, a zatem rozpocząć leczenie w odpowiednim czasie, co może zwiększyć Twoje szanse na przeżycie.

Porozmawiaj z doradcym o oznakach i objawach raka płuc, testach i badaniach, które można przeprowadzić w celu jak najwcześniejszego wykrycia choroby, a zwłaszcza o tym, jak rzucić palenie.

Listopad to Światowy Miesiąc Świadomości i Profilaktyki Raka Płuc. Skontaktuj się z doradcym, jeśli wystąpi którykolwiek z następujących objawów:
B – Krew: kaszel z krwią
R – Nawracające: nawracające infekcje dróg oddechowych
E – Trwałe: uporczywy kaszel, który nie ustępuje
A – Ból: ból w klatce piersiowej, plecach i ramionach
T – Problemy z oddychaniem: trudności w oddychaniu
H – Chrypka: chrypka
E – wyczerpanie, osłabienie lub utrata apetytu

Rak płuca można wyleczyć, jeśli zostanie wykryty wcześnie! Ostatnie badania wykazały, że w przypadkach, gdy rak płuca jest diagnozowany i operowany, gdy ma on mniej niż 1 cm, przeżywalność przekracza 90%. Badanie przesiewowe pacjentów z grupy wysokiego ryzyka za pomocą tomografii komputerowej z niską dawką może pomóc uratować życie tych pacjentów poprzez zwiększenie ich przeżywalności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj