Rak płuc: najbardziej śmiertelny rodzaj raka na świecie

0

Rak płuc jest odpowiedzialny za prawie jedną piątą zgonów z powodu raka na całym świecie, powodując ponad 1,6 miliona zgonów każdego roku. Rak płuc powoduje więcej zgonów niż rak piersi, okrężnicy i prostaty łącznie na całym świecie. Zgodnie ze statystykami Lung Cancer Europe, co 30 sekund gdzieś na świecie ktoś umiera na raka płuc.

Chociaż podejmowane są ciągłe wysiłki, aby informować wszystkich o czynnikach ryzyka i znaczeniu zaprzestania palenia, zwłaszcza wśród mężczyzn, rak płuc nadal stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie. Niestety choroba zaczyna się objawiać już w zaawansowanym stadium, tak że leczenie lecznicze nie jest możliwe w około 90% przypadków.

Średni wiek pacjenta, u którego zdiagnozowano raka płuca, to 60-70 lat, około 66% pacjentów ma powyżej 65 lat, a mniej niż 2% ma mniej niż 45 lat.

Spośród wszystkich nowotworów rak płuca ma najniższy 5-letni wskaźnik przeżycia
Wskaźnik 5-letniego przeżycia to odsetek pacjentów, którzy żyją co najmniej 5 lat po zdiagnozowaniu raka. Według statystyk Lung Cancer Alliance, 5-letni wskaźnik przeżycia w raku płuc wynosi 17%, co oznacza, że ​​17 na 100 osób będzie nadal żyło po 5 latach od diagnozy.

Dla porównania, 5-letnie przeżycie w najczęstszych innych nowotworach jest znacznie wyższe:

  • Rak jelita grubego – 65%
  • Rak piersi – 89%
  • Rak Prostaty – 99%

Palenie – główna przyczyna raka płuc, któremu można zapobiegać

Palenie jest główną przyczyną raka płuc i stanowi ponad 80% wszystkich przypadków. Tak więc, jeśli jesteś palaczem lub byłym palaczem, powinieneś wiedzieć, że masz największe ryzyko zachorowania na raka płuc.

Wśród zdiagnozowanych szacuje się, że 40% to czynni palacze, 45% to byli palacze, a 15% nigdy nie paliło. W przypadku 15% pacjentów, którzy nie palili, innymi możliwymi czynnikami ryzyka raka płuc mogą być: Zanieczyszczenia wewnętrzne, m.in. radon, dym węglowy. Narażenie na azbest i inne czynniki rakotwórcze (pył drzewny, opary spawalnicze, arsen, metale przemysłowe, beryl i chrom). Zanieczyszczenie powietrza.

Historia rodzinna raka płuc: Radioterapia w okolicy klatki piersiowej. Wiek – powyżej 65 lat. Dieta uboga w owoce i warzywa (mniej niż 2-3 porcje dziennie)

Następujące stany mogą zwiększać ryzyko raka płuc:
• Przewsuplementła obturacyjna choroba płuc (POChP)
• Zwłóknienie płuc
• Rak przełyku szyi lub głowy
• Chłoniak lub rak piersi – leczony radioterapią klatki piersiowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj