Czy mogę mieć raka?

0

Pierwszy etap, przez który przechodzi ktoś w tej sytuacji, jest bardzo niespokojny . Pogrążony w pośpiechu testów medycznych i dochodzeń, które musi przeprowadzić, aby postawić dokładną diagnozę, a często z prawdopodobieństwem operacji, mężczyzna czuje się zagrożony. Pojawiają się negatywne myśli, które uruchamiają błędne koło zmartwień „ Co mam zrobić, jeśli mam raka? Nie chcę, żeby mi się to przydarzyło.

Ja chcę żyć. Mam jeszcze tyle i tyle do zrobienia… doradcy chyba się mylą… Jednak, gdybym miał raka, jakie są moje szanse na wyzdrowienie? Nie czuję się gotowy, aby przejść przez to … itd ”. Te dni lub tygodnie wyczekiwania mijają boleśnie ciężko, w tym czasie dla ogromnej większości ludzi dość trudno jest zachować pozytywne nastawienie i zakotwiczyć w nadziei.

Tak. Właśnie dowiedziałem się, że mam raka.

Po ustaleniu diagnozy i odpowiedniej procedurze medycznej (operacja, chemioterapia itp.) osoba jest w szoku emocjonalnym, któremu towarzyszy lawina wyniszczających negatywnych emocji: strach, przerażenie, smutek, złość, obwinianie go lub otaczających go osób itp. Zaakceptowanie diagnozy jest trudne, często pojawia się „zaprzeczenie” jako psychiczny mechanizm obronny z powtarzającymi się opresyjnymi myślami typu „ Może to pomyłka”. Nie mogę uwierzyć, że mam raka. Dlaczego ja? Dlaczego mi się to przytrafiło? Nie chcę o tym myśleć. Jestem za młody, żeby umrzeć. ”

W obliczu traumy automatycznie są tylko 3 możliwe reakcje autonomicznego układu nerwowego: odruch ucieczki, zamrożenie lub odruch walki. To wyjaśnia, dlaczego niektórzy ludzie mogą czuć się unieruchomieni, zamrożeni, niezdolni do działania w dowolnym kierunku w danej sytuacji. Inni ludzie mogą odczuwać potrzebę ucieczki, albo dasuplemento, albo odizolowania się od swoich bliskich. A inni, najszczęśliwsi, będą walczyć o życie i uzdrowienie. Następnie te pierwotne reakcje mózgu emocjonalnego zostaną przetworzone, opracowane i przepuszczone przez filtr świadomości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj