Utrzymuj komunikację otwartą

0

Porozmawiaj z bliskimi, doradcym i innymi osobami po ustaleniu diagnozy. Możesz czuć się nieco odosobniony, jeśli ludzie wokół ciebie próbują cię chronić przed złymi wiadomościami lub jeśli próbujesz się oprzeć. Jeśli ty i twoi bliscy szczerze wyrażacie swoje emocje, wszyscy możecie zyskać od siebie nawzajem.

Przewiduj możliwe zmiany fizyczne

Zapytaj swojego doradcaa, jakich zmian możesz się spodziewać. Jeśli leczenie doprowadzi do wypadania włosów, zasięgnij porady ekspertów i załóż perukę, aby poczuć się bardziej komfortowo. Zastanów się również, jak leczenie wpłynie na Twoje codzienne czynności – zapytaj doradcaa, czy możesz kontynuować jego rutynę. Może być potrzebna częsta hospitalizacja lub konsultacje – jeśli leczenie wymaga nieobecności w pracy, podejmij działania wcześnie.

Utrzymuj zdrowy styl życia

Poprawi twój poziom energii. Wybierz zróżnicowaną dietę i odpocznij wystarczająco, aby lepiej radzić sobie ze stresem i zmęczeniem. Ćwicz i uczestnicz w zajęciach rekreacyjnych. Badania pokazują, że osoby ćwiczące podczas leczenia nie tylko lepiej sobie radzą, ale nawet żyją dłużej.

Pozwól przyjaciołom i rodzinie, aby ci pomogli

Naucz się akceptować pomoc, niezależnie od tego, czy chodzi o transport do doradcaa, przygotowywanie posiłków czy prace domowe. Przyjęcie pomocy daje bliskim poczucie, że mają wkład w tym trudnym okresie.

Przeanalizuj swoje cele i priorytety

Określ, co jest naprawdę ważne w Twoim życiu. Znajdź czas na najważniejsze czynności, które nadają sens Twojemu życiu. Podziel się swoimi przemyśleniami z najbliższymi – komunikacja pomaga zmniejszyć niepokój i lęki.

Staraj się prowadzić normalny tryb życia,

zachowuj się normalnie, ale w razie potrzeby bądź otwarty na zmiany. Traktuj każdy dzień takim, jaki jest, i odłóż na bok myśli o przyszłości, ponieważ mogą wydawać się przytłaczające.

Rozważ wpływ na pieniądze Z

diagnozowaniem raka wiąże się wiele kosztów. Leczenie może obejmować nieobecność w pracy lub nieobecność w domu. Weź pod uwagę koszty suplementów, sprzętu medycznego, transportu na leczenie. Porozmawiaj z innymi zdiagnozowanymi osobami. Czasami poczujesz, że ludzie, którzy nie przeszli przez twoje doświadczenie, mogą nie w pełni zrozumieć, jak się czujesz, więc może pomóc rozmowa z ludźmi, którzy są w twojej sytuacji lub którzy przeżyli raka i podzielą się z tobą swoimi uczucia, ale także czego się spodziewać podczas zabiegu.

Zwalczanie piętna

Z rakiem nadal wiążą się przestarzałe piętno. Przyjaciele mogą się zastanawiać, czy choroba jest zaraźliwa, a współpracownicy mogą mieć wątpliwości, czy jesteś wystarczająco zdrowy, aby kontynuować pracę. Powiedz im, że ta diagnoza budzi w tobie obawy, ale nie powinni bać się przebywania w pobliżu.

Ustal własną strategię

Wypróbuj następujące pomysły:
• Zastosuj techniki relaksacyjne
• Szczerze dziel się swoimi uczuciami z rodziną, przyjaciółmi, psychologiem lub duchownym
• Prowadź dziennik, który pomoże Ci uporządkować myśli
• W obliczu trudnej decyzji rozważ za i przeciw
• Znajdź wsparcie duchowe
• Poświęć trochę czasu na samotność
• Zaangażuj się w pracę i rekreację tak bardzo, jak to możliwe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj