Propecia – cena, ulotka, bez recepty

Co wiemy o Propecii i raku prostaty? Czy badania, które wydają się wskazywać na możliwe korzyści ochronne dla niektórych mężczyzn zażywających Propecię, naprawdę zmieniły to, co lekarze zalecają mężczyznom z wysokim ryzykiem zachorowania na raka gruczołu krokowego?

Propecia
Propecia

Propecia

Badania nad Propecią i rakiem gruczołu krokowego
Istnieją dowody na to, że Propecia (finasteryd) – lek stosowany w leczeniu łysienia typu męskiego – może pomóc w zapobieganiu rakowi gruczołu krokowego u mężczyzn z wysokim ryzykiem rozwoju choroby. Inne badania wykazały również, że Propecia (lub podobne leki) mogą opóźnić wystąpienie raka gruczołu krokowego u niektórych mężczyzn.

Od dawna sądzono, że Propecia lub podobne leki mogą oferować pewne korzyści ochronne, biorąc pod uwagę sposób ich działania w organizmie. Propecia jest jedną z klas leków, które przeciwdziałają efektom działania testosteronu w organizmie. Testosteron jest znany jako jeden z głównych czynników wzrostu raka gruczołu krokowego.

Skład

Co jest ważne, aby pamiętać o tych badaniach jest to, że są one tylko wstępne. Dodatkowo, niektórzy mężczyźni, którzy podjęli Propecia lub podobnych leków w próbie zapobiegania lub opóźnienia raka gruczołu krokowego również napotkali znaczące skutki uboczne. Skład jest bezpieczny.

Najważniejsze potencjalne skutki uboczne


Ponieważ Propecia przeciwdziała skutkom działania testosteronu w organizmie, znaczące seksualne efekty uboczne mogą się rozwijać. W jednym z badań około 1/3 mężczyzn zaprzestała stosowania Propecii z powodów innych niż rak.

Propecia 1
Propecia 1

Dodatkowo badania wykazały, że poziom PSA mężczyzn na Propecia może być zarejestrowany jako fałszywie niski, powodując, że nowotwory są pomijane.

Częstość występowania raka gruczołu krokowego
Co najważniejsze, niektóre badania wykazały, że chociaż mężczyźni przyjmujący Propecię mogą mieć nieco mniejsze ryzyko zachorowania na raka gruczołu krokowego, to jednak nowotwory, które się rozwijają, mają wyższy stopień zaawansowania i są średnio bardziej agresywne.

Rak gruczołu krokowego Przetrwanie raka gruczołu krokowego
Podczas gdy częstość występowania raka gruczołu krokowego jest nieco zmniejszona w przypadku mężczyzn stosujących Propecia, badania muszą jeszcze wykazać, że lek ma jakikolwiek wpływ na przetrwanie, zarówno z powodu raka gruczołu krokowego, jak i ogólnych przyczyn zgonu. Powodem może być fakt, że w dotychczasowych badaniach odnotowano bardzo niewiele zgonów, co sprawia, że statystyka ta jest trudna do oceny, lub może być tak, że choć zmniejsza częstość występowania, nie ma to wpływu na przetrwanie. Inną opcją może być to, że Propecia zmniejsza częstość występowania nowotworów niskiej klasy, ale nie ma wpływu na nowotwory wysokiej klasy (bardziej prawdopodobne, że będą śmiertelne).

Lekarze zazwyczaj zalecają stosowanie Propecii w profilaktyce raka gruczołu krokowego?


Dziś bardzo niewielu lekarzy poleca Propecię zdecydowanej większości mężczyzn z rakiem gruczołu krokowego. Wynika to przede wszystkim z czasami znaczących skutków ubocznych, które mogą wystąpić, ale również z możliwości, że mężczyźni zażywający Propecię lub podobne leki rozwiną bardziej agresywne choroby nowotworowe (jak sugerują niektóre badania).

Gdzie kupić, cena

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli Propecia jest lekiem, który jesteś zainteresowany podjęciem nadziei na zapobieganie rakowi gruczołu krokowego, porozmawiaj z lekarzem i upewnij się, że zapoznałeś się ze wszystkimi za i przeciw tej decyzji.