Zespół Szkół Menedżerskich w Świeciu – Mam haka na raka

0

http://www.wsm-swiecie.pl

Żwirki i Wigury 6 86-105 Świecie

O nas

O nas Nasz zespół składa się z 4 osób; Joanny Dulskiej, Kingi Muszczyńskiej, Moniki Kropisz oraz Rafała Szlendaka. Jak widać Rafał jest rodzynkiem w naszej żeńskiej grupie, ale mu to nie przeszkadza, bo przyzwyczajony jest do damskiego towarzystwa, ponieważ na jego kierunku jest 8 dziewczyn i on (ten to ma dobrze :-)). Tak w ogóle to jesteśmy uczniami technikum. Asia i Monika chodzą do 2 klasy technikum geodezyjnego, Kinia do 3 klasy ochrony środowiska, a Rafał jest w 3 klasie hotelarstwa. Musimy w tym miejscu pochwalić się, że Asia i Rafał są stypendystami Prezesa Rady Ministrów, ale nie myślcie sobie, że są jakimiś kujonami, po prostu są inteligentni:-). Każde z nas ma różne zainteresowania. Kinga interesuje się sportem, jest naprawdę dobra w koszykówce:-). Monika lubi słuchać dobrej muzyki i chodzić na zakupy, natomiast Asia uwielbia czytać książki o tematyce fantastycznej, a Rafał jak to chłopak interesuje się grami komputerowymi, gadżetami i sportem. W wolnym czasie zazwyczaj imprezujemy, chodzimy do kina czy po prostu oglądamy TV w domku, jak większość nastolatków w naszym kraju. Jeśli chodzi o naszą osobowość to Kinia i Aśka są raczej spokojnymi i zrównoważonymi (psychicznie:-)) uczennicami, natomiast Rafi i Monia chodzą wiecznie roześmiani, zadowoleni(można powiedzieć, że są duszami towarzystwa:-)). Nasza czwórka uzupełnia sie w 100% pod względem naszych charakterów, które się równoważą, co pozwala nam na kreatywną i pomyślną współpracę:-). Strasznie cieszymy sie, że możemy ze sobą współpracować przy tym projekcie. Tworzymy naprawde zgraną, wesołą i bardzo ambitną grupę :-). Nasze aspiracje sięgają do zwycięstwa i zrobimy wszystko co w naszej mocy aby osiągnąć ten cel. Opracowaliśmy pewną taktykę działania, która miejmy nadzieje doprowadzi nas do zwycięstwa.Mianowicie dzielimy zadania między siebie i dopracowujemy je indywidualnie, następnie spotykamy się i ustalamy końcowy efekt naszych prac( dzięki Bogu jeszcze nie zdarzyło nam się nie dojść do porozumienia. Naprawdę tworzymy zgraną całość i dzięki temu zostaniemy przyjaciółmi Wniosek płynie z tego taki, iż akcja ,,Mam haka na raka” nie tylko edukuje, ale także łączy:-) Raport Sprawozdanie! Hmmm… Od czego by tu zacząć 😉 Na początku akcji ,,Mam haka na raka” spotkaliśmy się i urządziliśmy burzę mózgów(bez obaw nie był żadnych ofiar:-)). Wpadliśmy na pomysł przeprowadzenia wykładów w naszej szkole oraz zaprzyjaźnionym gimnazjum nr. 2 w Świeciu. Postanowiliśmy zorganizować tydzień pod hasłem ,, mam haka na raka”w naszej szkole. Trwał on od 14 stycznia do 18 stycznia. Przygotowaliśmy plakaty, które zostały rozwieszone (normalnie dzieła sztuki:-)) , można je zobaczyć na stronie. Następnie zaprojektowaliśmy ulotki, które w pierwszym dniu rozdawaliśmy wszystkim uczniom, zarazem ogłaszając start naszej akcji. Drugiego dnia przeprowadziliśmy wykłady, a właściwie prezentacje,która załączona jest na naszej stronie .Każda klasa po kolei wysłuchiwała nas i przystępowała do wypełnienia ankiet, która również zamieszczona jest na stronie. Na tych prezentacjach staraliśmy się zainteresować głównie młodzież, ale również osoby starsze (nauczyciele) problematyką związaną z chorobami nowotworowymi oraz ich profilaktyką. Postanowiliśmy ogłosić konkurs na plakat pt.: ,, Mam haka na raka”(zwycięski plakat zostanie umieszczony na stronie), aby jeszcze bardziej zaangażować uczniów. Za 1 miejsce zafundowaliśmy nagrodę rzeczową, a za samo wykonanie plakatu 5 z aktywności z biologii by jeszcze bardziej zachęcić młodzież do wzięcia udziału w konkursie. W środę udaliśmy się do gimnazjum, gdzie przyjęto nas z otwartymi rękoma. Zaprosiliśmy 6 klas oraz wszystkich przewodniczących na nasz wykład. Muszę wspomnieć że młodzież była bardzo zainteresowana tą tematyką. Tam również ogłosiliśmy konkurs na plakat. Przewodniczącym klas zostawiliśmy materiał (prezentacje), aby na godzinach wychowawczych przekazali dalej informacje związane z tą tematyką. Nawiązaliśmy również współpracę z panią pedagog, której obiecaliśmy pomoc, ponieważ chciałaby przeprowadzić podobną akcje w swojej szkole, skontaktowała nas również z ,,grupą liderów”, są to młodzi ludzie działający i udzielający się się w różnych projektach np. Działania przeciwko narkomani. W czwartek zorganizowaliśmy quiz wiedzy o chorobach nowotworowych(zamieszczony na stronie).Wygrała go moja dobra koleżanka Karolina Brandt (tylko nie myślcie, że jej coś podpowiadałem :-)) W piątek urządziliśmy happening w naszej szkole, który polegał na puszczeniu 2 filmów o nowotworach oraz 1 sądy ulicznej, z której uczniowie wyłapywali błędy. Oprócz tego ogłosiliśmy zwycięzcę quizu i rozdaliśmy nagrody. Konkurs na plakat trwać będzie do 24 stycznia, a 25 ogłosimy zwycięzcę. Poza tymi działaniami udaliśmy się do lokalnej prasy, aby napisali o całej akcji. Wszystkich chętnych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej na temat nowotworów zaprosiliśmy do naszej szkoły. Mamy również zamiar udać się do klubu seniora, który działa w naszym mieście i tam również pokazać naszą prezentacje. Cała akcja odbiła się dużym, echem w środowisku młodzieżowym naszego miasta. Zostaliśmy naprawdę mile przyjęci przez wszystkich i spotkaliśmy się z dużą życzliwością i przychylnością wszystkich nauczycieli za, co serdecznie dziękujemy:-) Ankieta Analiza ankiety W ankiecie wzięło udział 47 osób z różnych klas. W każdej klasie rozdaliśmy po 6 ankiet przed przeprowadzeniem prezentacji. Treść ankiety załączona jest na stronie Na pierwsze pytanie odpowiedziało poprawnie mniej niż połowa osób. Co pokazuje nam, iż poziom wiedzy o nowotworach jest niski i akcje takie jak ,, mam haka na raka” są bardzo potrzebne. Na drugie pytanie odpowiedziało poprawnie prawie połowa osób, co na tym poziomie wiedzy o nowotworach jest pocieszające, choć wskazuje nam, że wiedza o nowotworach kobiet jest szersza, głównie z przyczyn tego, iż jest więcej akcji dotyczących profilaktyki nowotworowej u kobiet. Trzecie pytanie wypadło naprawdę pomyślnie bo aż 42 osoby odpowiedziały poprawnie na pytanie, wynika to ze względu na to, że większa część osób ankietowanych była mężczyznami, oraz to, że nowotworów typowo męskich jest nie wiele. Czwarte pytanie dotyczyło czynników zewnętrznych na powstawanie nowotworów poprawnie odpowiedziało na nie tylko 16 osób, co ukazuje niewielki stopień wiedzy dotyczącej powstawania nowotworu. Piąte pytanie sprawdzające wiedzę na temat profilaktyki wypadło pomyślnie, bo aż 36 osób odpowiedziało poprawnie. Z tego wynika fakt, iż profilaktyka nie jest obca młodzieży, co jest naprawdę budujące. Kolejne pytanie dotyczyło badań, które muszą wykonywać wszyscy w ramach profilaktyki. Wypadło naprawdę dobrze, odpowiedź znało 31 osób. Pokazuje nam to, że młodzież wie jakie badania należy wykonywać w ramach profilaktyki. Siódme i ósme pytanie dotyczy bilansu liczby zachorowań. U kobiet poprawnie odpowiedziało 16 osób, natomiast u mężczyzn 36osób. W tym miejscu możemy zauważyć, że mężczyźni posiadają większą wiedzę na temat nowotworów ,niż kobiety.

Podsumowując wiedza o nowotworach nie jest na niskim poziomie niektóre pytania wypadły naprawdę dobrze, niektóre gorzej, ale właśnie dlatego przeprowadza się takie akcje, które mają na celu poszerzyć wiedzę i sprowokować do myślenia na ten temat. Mamy nadzieje, że właśnie dzięki tej akcji młodzież i inni ludzie zaczną brać pod uwagę badania profilaktyczne oraz zaczną z nich korzystać.

Galeria

Klasa IV

Wykład

Przed konkursem

Na konkursie wiedzy

Część żeńska Zespołu

Organizatorzy wykładów

Kinga, Asia i Rafał

Monika

Wykład1

Wykład3

Wyniki ankiet przeprowadzonych w szkołach

Kinga

Ankieta dla klasy IVa

Wykład2

Wykład4

Ankieta przeprowadzana w szkołach

Wystawa plakatów

Wystawa plakatów

Wystawa plakatów

Wystawa plakatów

Wystawa plakatów

Wystawa plakatów

Wręczenie nagród

Wręczenie nagród

Wręczenie nagród

Wspólne zdjęcie

Tutaj możesz zaprezentować swój Zespół, który bierze udział w Programie MAM HAKA NA RAKA, a także zamieścić Wasz projekt konkursowy „Znajdź haka na raka”. W poniższym polu wprowadź kod dostępu Waszego Zespołu i kliknij przycisk „zaloguj”.

zaloguj