Zespół Szkół Ogólnokształcących II Liceum Ogólnokształcące im. Frycza Modrzewskiego w Rybniku – Mam haka na raka

0

Mikołowska 25 44-200 Rybnik

O nas

Po wykładzie w Katowicach byliśmy „naładowani” mnóstwem informacji. Przyjechaliśmy z całą teczką notatek i płytą z filmami o nowotworach. Zanim jeszcze stworzyliśmy jakikolwiek plan naszej kampanii społecznej, każdy z nas w domu podzielił się wiedzą o nowotworach w domu. Zaczęliśmy od ochrony naszych najbliższych: rodziców, dziadków, rodzeństwa. Mówiliśmy o wszystkim co udało nam się zapamiętać z wykładu. Jednak zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że to był dopiero wstęp, że dopiero „wkraczamy w naszą misję”. Wspólnie z naszą szkolną panią pedagog określiliśmy program profilaktyczny, który zrealizowaliśmy w różnych klasach w naszej szkole. Nasza „trzyosobowa drużyna” stworzyła plan wykładu. Mogliśmy właściwie zrobić jedno spotkanie na auli dla wszystkich uczniów, jednak doszliśmy do wniosku, że zajęcia w małych grupach pozwolą na większe skupienie i zaangażowanie ze strony uczestników. Mieliśmy rację. Każdy wykład rozpoczynaliśmy od prezentacji filmu: sondy na temat wiedzy społeczeństwa o nowotworach. Następnie pytaliśmy słuchaczy czy zauważyli jakieś błędy w tych wypowiedziach. Następnie przedstawiliśmy ogólne informacje o nowotworach oraz dyskutowaliśmy z kolegami i koleżankami o tym jaki styl życia należy prowadzić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Kolejnym punktem wykładu było omówienie najczęściej występujących nowotworów. Każda akcja społeczna powinna mieć jakieś hasło skierowane do odbiorcy. Głównym celem naszej akcji było: 1. Zachęcenie młodych ludzi do obserwowania swoich ciał (przecież nikt nie zna naszego ciała, tak jak my sami), oraz prowadzenia badań kontrolnych. 2. Przekazania wiedzy o nowotworach i profilaktyce, poprzez tych młodych ludzi dalej (ich rodzicom, dziadkom). Uważamy, że osiągnęliśmy to czego chcieliśmy, bo w ciągu tygodnia dotarliśmy do ponad 250 osób, które czynnie włączały się do dyskusji na temat raka. Myślimy, że udało nam się ich przekonać, aby również włączyli się w kampanię i powiedzieli wszystko, co zapamiętali z wykładu, swoim znajomym. Nie poprzestaliśmy jednak na akcji w szkole. Kolejnym krokiem była podobna, może nieco poszerzona prezentacja w parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niedobczycach. W piątek, 11.01. br. Przyszliśmy na spotkanie wspólnoty oazowej, aby podzielić się z nimi naszymi informacjami. To działanie również można uznać za sukces gdyż ksiądz poprosił nas abyśmy przyszli opowiedzieć o tym wszystkim na katechezie dorosłych. Oczywiście zgodziliśmy się na to i umówiliśmy się na termin po feriach. Niestety będzie to już po czasie, który ustalono na zamieszczenie sprawozdania w Internecie dlatego nie możemy omówić przebiegu tego spotkania. Będzie ono z pewnością inne niż te dotychczasowe bo przecież do tej pory mówiliśmy o raku tylko młodzieży. Podczas naszej akcji rozdawaliśmy również ulotki, które zawierały najważniejsze informacje o rak, zachęcały do profilaktyki i badań. Aby dotrzeć do jeszcze większej ilości ludzi postanowiliśmy wykorzystać Internet jako szybkie źródło przekazu informacji. Dzięki komunikatorowi GaduGadu rozesłaliśmy wiadomości, które zachęcały do działań profilaktycznych i przekierowywały czytelnika na strony internetowe poświęcone tematyce onkologicznej.

Oglądaliśmy sondę o nowotworach. Mamy nadzieję, że po naszych licznych wykładach stan wiedzy o tej chorobie się podniesie i będzie znacznie wyższy niż na tym filmie. Chyba możemy być dumni z tego czego dokonaliśmy i chętnie podejmiemy kolejne działania, aby przyczynić się do walki z rakiem.

Galeria

Nasza drużyna w składzie: Asia, Ania, Iza i Wojtek:)

to też my

Iza i prezentacja o nowotworach (pomyśleliśmy, że zdj. nowotworów również zachęcą do samokontroli)

Wojtek i Iza i wykład o raku

Film – sonda -> czyli nasz wstęp do wykładu

Wykład w parafii p.w. NSPJ – ksiądz zaprasza nas na przedstawienie wykładu na katechezie dorosłych

Tutaj możesz zaprezentować swój Zespół, który bierze udział w Programie MAM HAKA NA RAKA, a także zamieścić Wasz projekt konkursowy „Znajdź haka na raka”. W poniższym polu wprowadź kod dostępu Waszego Zespołu i kliknij przycisk „zaloguj”.

zaloguj