Zespół Szkół Ogólnokształcących im.Bolesława Prusa w Żarach – Zespół nr 2 – Mam haka na raka

0

ul. Podwale 16 68-200 Żary

O nas

Nasza grupa to pełni zapału pierwszoklasiści: Od prawej opiekunka grupy Pani Elżbieta Malendowicz, obok Maciej Kardasz, kolejno Elżbieta Górka, Przemysław Cichy, Anna Szeblewska i zaproszony na jedno ze spotkań Doktor Kazimierz Goebel. Każdy z nas wnosi swój wkład w funkcjonalność zespołu. Ania dba o organizowanie spotkań, zajmuje się ankietami, ulotkami, przemowami podczas spotkań. Ela również troszczy się o ulotki, plakaty i konkursy. Maciek działa głównie jako dostarczyciel sprzętu potrzebnego do prezentacji i spotkań a także przygotowuje statystyki. Przemek sprawuje się jako fotograf, statystyk, i reporter. Razem staramy się uzupełniać i działać bez większych problemów (;

Galeria

pierwszoklasiści

logo naszej grupy

Naszym pierwszym pomysłem było zorganizowanie warsztatów biologicznych na temat DNA. Warsztaty odbyły się 13.12.2007r. w naszej szkole. Zostali również zaproszeni na nie przedstawiciele innych szkół średnich. Wraz z naszą opiekunką panią Elżbietą Malendowicz i uczniami przeprowadzaliśmy doświadczenia na DNA. Był to również dobry początek na rozpoczęcie kampanii, ponieważ uczniom została przekazana wiedza na temat powstawania komórek rakotwórczych.

Warsztaty odbyły się w miłej i przyjaznej atmosferze gdzie uczniowie mogli wykazać się umiejętnościami praktycznymi z biologii.

wszyscy dobrze się bawili i zdobywali dodatkową wiedzę…

nie było łatwo, doświadczenia wymagały wiele wysiłku…ale opłaciło się wszyscy zadowoleni wrócili do domu.

wyniki ciężkiej pracy wspólnie omawialiśmy i zadawaliśmy pytania dotyczące wykonania probówek

Poprosiliśmy również o pomoc żarską drukarnię „Chroma”, która zgodziła się wydrukować nam nieodpłatnie zaprojektowane przez nas plakaty i ulotki, które powędrowały do wszystkich szpitali i placówek zdrowotnych w naszym mieście oraz wszystkich szkół.

Jedną z naszych większych akcji przeprowadziliśmy wspólnie z księżmi parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Żarach. Tak więc w świątecznym wydaniu specjalnym gazetki parafialnej wierni mogli znaleźć informację na temat profilaktyki badań w celu zapobiegania chorobom nowotworowym. Nakład wynosił około 800 sztuk, i oczywiście wszystkie trafiły bez większych problemów w ręce parafian. W tan sposób mieliśmy okazję dotrzeć do bardzo szerokiej grupy ludności.

Część ulotek została również przekazana przewodniczącej Amazonek, która będzie rozprowadzać je na spotkaniach organizowanych przez nich.

Rozdawaliśmy ulotki również na każdym zorganizowanymprzez nas spotkaniu wraz z tymi, które otrzymaliśmy od Starostwa.

Dnia 12 stycznia zorganizowaliśmy spotkanie informacyjne dla podopiecznych Domu Samotnej Matki w Żarach. W jak najlepszym zobrazowaniu problemu jakim są nowotwory pomogły nam przewodniczącą organizacji Amazonek w Żarach panią Stanisławę Owczarz oraz panią Elżbietę Fibich.

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia grupy i poinformowaniu zebranych po co przybyliśmy, następnie przedstawiliśmy typowe informację na temat raka. Po zakończeniu naszej prezentacji Panie z Amazonek opowiedziały historię swojej choroby, zachęcając do wykonywania badań. Od samego początku zostaliśmy zasypani ogromną ilością pytań, co było miłym zaskoczeniem, podopieczni DSM pokazali tym, że naprawdę chcą coś wynieść z spotkania.

Prezentacja zakończyła się poczęstunkiem i wspólną rozmową, podczas której otrzymaliśmy wiele deklaracji brzmiących ,,przekonaliście mnie do badań, zrobię to”. Zostaliśmy pożegnani bardzo serdecznie, z uśmiechem każdy zaczął przygotowywać się do kolejnej akcji tego typu.

15.01.2007r. przeprowadziliśmy lekcję profilaktyczną na temat nowotworów. W zajęciach wziął udział doktor Kazimierz Goebel. Przedstawiona została prezentacja multimedialna, a następnie omówione zostały przyczyny powstawania nowotworów, rozpoznawanie i skutki.

Doktor Goebel z chęcią opowiadał uczniom o badaniach profilaktycznych. Tłumaczył na czym one polegają i dlaczego warto je robić.

Uczniowie z zaciekawieniem słuchali lekarza. NAjbardziej szokujące były dla nich zdjęcia pokazane w prezentacji multimedialnej, ktore pokazywały skutki zaniedbywania badań profilaktycznych.

9.01.2007r. przeprowadzony został konkurs sprawdzający wiedzę o chorobach nowotworowych w naszej szkole . Każdą klasę reprezentował 1 uczeń, który pisał test napisany przez naszą grupę. Pisząc test korzystaliśmy ze stron internetowych WWW.mamhakanaraka.pl oraz WWW.poradnia.pl . W konkursie wzięło udział 20 uczniów. Najlepszy rezultat osiągnął pan Patryk Marchlewicz, który zajął pierwsze miejsce.

Każdy uczestnik konkursu niezależnie od wyniku otrzymał ocenę z biologii, a pierwsze trzy osoby z najlepszymi wynikami wygrały nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo.

Wyniki konkursu były bardzo wysokie i wyrównane. Cieszymy się, że w naszej szkole poziom wiedzy na temat raka jest tak wysoki.

Zostały również przeprowadzone ankiety zaprojektowane przez naszą grupę. Przeprowadziliśmy je na terenie naszej szkoły, w Zakładzie Doskonaleń Zawodowych oraz w Domu Samotnej Matki.

Tutaj możesz zaprezentować swój Zespół, który bierze udział w Programie MAM HAKA NA RAKA, a także zamieścić Wasz projekt konkursowy „Znajdź haka na raka”. W poniższym polu wprowadź kod dostępu Waszego Zespołu i kliknij przycisk „zaloguj”.

zaloguj