V Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Korsaka w Gorzowie Wielkopolskim – Mam haka na raka

0

Okólna 35 66-400 Gorzów Wielkopolski

O nas

Marta Wołczecka, Joanna Świeściak, Dominika Bartkowiak, Iwona Habura są uczennicami V Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wlkp. Od zawsze interesują się biologią i wiążą z nią przyszłość. Naszą wspaniałą nauczycielką biologii jest Pani Katarzyna Kowal. Przebieg akcji: *Dzień 1: gabinet nr 13, podział na grupy -scenka -krótki wykład na temat nowotworów i profilaktyki *Dzień 2: sala gimnastyczna -występy zespołów muzycznych -pokazy taneczne -quiz *Dzień 3: sala gimnastyczna -mecz “Uczniowie vs. Nauczyciele” *Ponadto: -na korytarzach zostaną rozwieszone plakaty na temat profilaktyki nowotworowej -będą rozdawane wstążeczki -pojawi się artykuł w gazecie ————————————————– Dnia 24 stycznia 2008 roku w naszej szkole została przeprowadzona akcja „Mam Haka Na Raka”. Z tej okazji mogliśmy uczestniczyć w imprezie zorganizowanej na sali gimnastycznej. Program spotkania był dość zróżnicowany. Poza wysłuchaniem informacji dotyczących raka i chorób nowotworowych czekało nas jeszcze wiele atrakcji, jak na przykład scenka z udziałem uczniów naszej szkoły pt.”Dajmy szansę marzeniom” Scenariusz: – Chciałbym zobaczyć największy kanion świata. -A ja chciałbym zobaczyć Mount Everest. Właściwie chce zobaczyć wiele miejsc, chcę dowiedzieć się wiele rzeczy. Świat jest fascynujący, a ja przecież wszystko mogę. -Tak, możemy wszystko zobaczyć, wiele przeżyć, trzeba tylko chcieć. Ciekawe, co jest na dnie oceanu, po drugiej stronie świata, po drugiej stronie życia… -Spokojnie tego też się dowiemy, wszyscy zobaczymy, co jest po drugiej stronie życia na razie możemy sobie o tym poczytać. -O Mount Everest też możesz poczytać. -Daj spokój, to nie to samo, ja chcę dotknąć, przeczyć, poczuć wiatr na twarzy, to cudowna świadomość, że jestem wolna. Przecież mam prawo marzyć. Musisz o czymś myśleć, czegoś chcieć. Wyobrażasz sobie jak wyglądałoby życie bez pragnień i planów na przyszłość? Totalna beznadzieja. Kurcze, jak pięknie jest żyć! Wychodzą za parawan. Piosenka, po niej wychodzi P. w koszuli nocnej. -Jak to się stało? Ja? Przecież to JA, niepowtarzalna, jedyna. Mam tylko jedno życie, tyle planów, jeszcze chce coś zrobić, zobaczyć, przeżyć. Dlaczego ja? Wiem, że wszyscy ludzie na świecie zadają to samo pytanie, ale nigdy nie myślałem, że ja również muszę je sobie zadać. Jestem przecież Panią swojego losu, ja odpowiadam za swoje życie, a pozwoliłem je sobie odebrać. Wychodzi za parawan. Piosenka. Wychodzą wszyscy oprócz P. -Gdzie jest P.? Chyba pojechała pod ten swój Mount Everest. -No nie szalej z tym Everestem, mogła pojechać gdziekolwiek, chociaż ostatnio nie wygląda zbyt dobrze i już przestała snuć plany na przyszłość. Nie wiem, co się stało. -Trudno mieć plany na przyszłość skoro nie myśli się o teraźniejszości. Wszyscy chcemy wiedzieć, co czeka po drugiej stronie życia, ale nie chcemy wiedzieć tego tu i teraz. Dajmy sobie czas na życie, na błędy, potknięcia, radości, odkrycia, na szczęście, bunt śmiech i łzy, na ŻYCIE!. Wszyscy wychodzą za parawan. Wchodzi P. i mówi wiersz Mecz nauczyciele vs. uczniowie,w którym zwycięstwo odnieśli uczniowie, quiz: Pytania: Runda I 1. Czym różni się RAK od NOWOTWORU? 2. Do jakiego rodzaju raka prowadzi nadmierne opalanie się i korzystanie z solarium? 3. Jaki rodzaj badania wykorzystuje się do wykrycia raka jelita grubego? A) mammografia B) cytologia C) kolonoskopia 4. Dokończ zdanie. Najbardziej znanym czynnikiem ryzyka zachorowania na RAKA PŁUC jest ……………… 5. Białaczka to: A) nowotwór układu limfatycznego B) nowotwór narządu C) nowotwór krwi

którego zwycięzcą okazała się klasa Ie czy występ taneczny. Bardzo ciekawą inicjatywą okazał się występ zespołu muzycznego, w którym grali m.in. uczniowie „piątego”. Zespół przedstawił swoje interpretacje utworów takich wykonawców jak Dżem, Lady Pank czy Tadeusz Woźniak. Całość została zorganizowana bardzo sprawnie, co docenili uczniowie naszej szkoły. Taki sposób przekazywania istotnych informacji jest bardzo dobry, bo nie dość, że bawi, to z pewnością uczy. Oby więcej takich imprez.

Galeria

Joanna, Dominika, Marta i Iwona – V LO w Gorzowie Wlkp.

Scenka

Rozpoczęcie imprezy na szkolnej sali gimnastycznej.

Scenka przygotowana przez uczniów wspólnie z nauczycielem WOK-u Panią Joanna Lis.

Uczniowie naszej “piątki” uważnie obserwujący scenke.

Uczestnicy konkursu głowiący się nad pytaniami.

Ostatnie odliczanie przed koncertem zespołu “Nothing 2 loose”

Koncert zespołu “Nothing 2 loose”

Przygotowania do występu zespołu tanecznego “Aczkolwiek”

“Nothing 2 loose”

Wyróżnienie zwycięzców konkursu wiedzy o profilaktyce nowotworowej.

Występ zespołu tanecznego “Aczkolwiek”

Zespół “Aczkolwiek”

Plakat I

Plakat II

Plakat III

Plakat IV

Tutaj możesz zaprezentować swój Zespół, który bierze udział w Programie MAM HAKA NA RAKA, a także zamieścić Wasz projekt konkursowy „Znajdź haka na raka”. W poniższym polu wprowadź kod dostępu Waszego Zespołu i kliknij przycisk „zaloguj”.

zaloguj