Co powoduje raka? W końcu trudniej jest walczyć z chorobą, gdy nie rozumiemy czynników, które prowadzą do jej rozwoju. Alerty są częste. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje wzrost liczby zachorowań o 78% do 2040 r. W 2020 r. w Brazylii prognozuje się co najmniej 625 000 nowych przypadków.
Ale przecież jak walczyć z rakiem? Odpowiedzią jest najpierw zrozumienie jego przyczyn. Zobacz ankietę poniżej i dowiedz się, jak się chronić.
Co powoduje raka?
Rak jest chorobą o wieloczynnikowej przyczynie. Oznacza to, że w większości przypadków istnieje kombinacja czynników, które prowadzą do jej rozwoju w organizmie. Dlatego ważne jest, aby je znać, identyfikować osoby pod naszą kontrolą, abyśmy mogli podjąć środki zapobiegawcze. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czym one są.
Czynniki środowiskowe predysponujące do raka
W większości rodzajów raka głównymi czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania są czynniki środowiskowe. To zaleta, ponieważ oznacza, że są pod naszą kontrolą.
Palenie
Na całym świecie palenie jest uważane za najczęstszą przyczynę chorób i przedwczesnej śmierci, której można zapobiec. Wiąże się nie tylko z rakiem, ale z szeregiem innych patologii, w tym tych, które zabijają najwięcej na świecie.
Palenie zwiększa szanse zachorowania na szereg nowotworów. Wśród głównych znajdują się usta, krtań, tchawica, przełyk, płuca, żołądek, okrężnica i odbytnica (jelita). Wpływa również na trzustkę, pęcherz moczowy, wątrobę, nerki i moczowód, szyjkę macicy i ostrą białaczkę szpikową.
Oprócz ryzyka dla samego palacza, papierosy wpływają na otoczenie. WHO twierdzi, że palenie zabija każdego roku ponad 7 milionów palaczy. Jednak oprócz tych zgonów istnieje około 1,2 miliona zgonów osób niepalących, które były narażone na bierne palenie.
Otyłość
Otyłość jest jednym z czynników przyczyniających się do rozwoju raka. Jednym z powodów jest fakt, że tłuszcz zmagazynowany w organizmie jest prawdziwą esuplementtrownią hormonów. Uwolnione w niewłaściwych ilościach przyczyniają się do wzrostu guza.
Ponadto otyłość powoduje proces zapalny w organizmie. W ten sposób powoduje uszkodzenie wielu komórek, które mogą się rozmnażać w sposób niekontrolowany i powodować powstawanie guzów. Ponadto samo nagromadzenie tłuszczu świadczy o innych nawykach, które predysponują do wystąpienia choroby, takich jak siedzący tryb życia i nieodpowiednie odżywianie.
Związek między rakiem a otyłością jest już dobrze poznany. Nadwaga predysponuje do nowotworów przełyku, żołądka, pęcherzyka żółciowego, trzustki, wątroby, jelit, nerek, tarczycy, oponiaka i szpiczaka mnogiego. U kobiet nadwaga wiąże się z rakiem jajnika, endometrium i piersi. U mężczyzn pomaga zwiększyć ryzyko raka prostaty.