Co powoduje raka? Poznaj czynniki predysponujące do tej choroby

0

Co powoduje raka? W końcu trudniej jest walczyć z chorobą, gdy nie rozumiemy czynników, które prowadzą do jej rozwoju. Alerty są częste. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje wzrost liczby zachorowań o 78% do 2040 r. W 2020 r. w Brazylii prognozuje się co najmniej 625 000 nowych przypadków.

Ale przecież jak walczyć z rakiem? Odpowiedzią jest najpierw zrozumienie jego przyczyn. Zobacz ankietę poniżej i dowiedz się, jak się chronić.

Co powoduje raka?
Rak jest chorobą o wieloczynnikowej przyczynie. Oznacza to, że w większości przypadków istnieje kombinacja czynników, które prowadzą do jej rozwoju w organizmie. Dlatego ważne jest, aby je znać, identyfikować osoby pod naszą kontrolą, abyśmy mogli podjąć środki zapobiegawcze. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czym one są.

Czynniki środowiskowe predysponujące do raka
W większości rodzajów raka głównymi czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania są czynniki środowiskowe. To zaleta, ponieważ oznacza, że ​​są pod naszą kontrolą.

Palenie
Na całym świecie palenie jest uważane za najczęstszą przyczynę chorób i przedwczesnej śmierci, której można zapobiec. Wiąże się nie tylko z rakiem, ale z szeregiem innych patologii, w tym tych, które zabijają najwięcej na świecie.

Palenie zwiększa szanse zachorowania na szereg nowotworów. Wśród głównych znajdują się usta, krtań, tchawica, przełyk, płuca, żołądek, okrężnica i odbytnica (jelita). Wpływa również na trzustkę, pęcherz moczowy, wątrobę, nerki i moczowód, szyjkę macicy i ostrą białaczkę szpikową.

Oprócz ryzyka dla samego palacza, papierosy wpływają na otoczenie. WHO twierdzi, że palenie zabija każdego roku ponad 7 milionów palaczy. Jednak oprócz tych zgonów istnieje około 1,2 miliona zgonów osób niepalących, które były narażone na bierne palenie.

Otyłość
Otyłość jest jednym z czynników przyczyniających się do rozwoju raka. Jednym z powodów jest fakt, że tłuszcz zmagazynowany w organizmie jest prawdziwą esuplementtrownią hormonów. Uwolnione w niewłaściwych ilościach przyczyniają się do wzrostu guza.

Ponadto otyłość powoduje proces zapalny w organizmie. W ten sposób powoduje uszkodzenie wielu komórek, które mogą się rozmnażać w sposób niekontrolowany i powodować powstawanie guzów. Ponadto samo nagromadzenie tłuszczu świadczy o innych nawykach, które predysponują do wystąpienia choroby, takich jak siedzący tryb życia i nieodpowiednie odżywianie.

Związek między rakiem a otyłością jest już dobrze poznany. Nadwaga predysponuje do nowotworów przełyku, żołądka, pęcherzyka żółciowego, trzustki, wątroby, jelit, nerek, tarczycy, oponiaka i szpiczaka mnogiego. U kobiet nadwaga wiąże się z rakiem jajnika, endometrium i piersi. U mężczyzn pomaga zwiększyć ryzyko raka prostaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj