Dziedziczne czynniki predyspozycji do raka

0

Genetyczne predyspozycje Według Instytutu Onkologii przypadki wywołane wyłącznie przez czynniki dziedziczne, rodzinne i etniczne są rzadkie. W większości przypadków predyspozycja genetyczna jest aktywowana tylko wtedy, gdy niezdrowe nawyki przyczyniają się do jej ekspresji. Do tego wniosku prowadzą badania z dziedziny Epigenetyki. Pokazują, że nawet gdy mamy predyspozycje genetyczne, możliwe jest wyłączenie genów związanych z rakiem, gdy jesteśmy aktywni fizycznie, prawidłowo się odżywiamy, dobrze śpimy, mądrze korzystamy ze słońca, spożywamy wodę i dbamy o zdrowie psychiczne.

Dlatego czynniki dziedziczne są nieuniknione, ale nadal możliwe do opanowania. Nasz styl życia jest niezbędny, aby zahamować ekspresję niekorzystnych genów, a w konsekwencji zapobiec powstawaniu nowotworów. Nadmierna ekspozycja na słońce
Wreszcie wśród kontrolowanych czynników sprzyjających rozwojowi raka należy podkreślić przesadną ekspozycję na słońce. Chociaż światło słoneczne jest jednym z naturalnych remediów, które dostarcza organizmowi witaminy D, poprawia samopoczucie i pomaga zapobiegać różnym chorobom, należy je stosować z umiarem.

Idealnym rozwiązaniem jest codzienne wystawianie się na działanie promieni słonecznych. Jednak okres ekspozycji bez ochrony jest ograniczony w zależności od intensywności promieni i koloru skóry osoby. Dla większości z nas okres od 5 do 20 minut jest więcej niż wystarczający. Stamtąd użyj ochraniaczy. Większość przypadków (80 do 90%) jest związana z przyczynami zewnętrznymi, czyli nawykami i stylem życia. Reszta związana jest z warunkami wewnętrznymi, takimi jak zdolność organizmu do obrony przed agresją zewnętrzną i mutacjami genetycznymi.

Jakie są najczęstsze rodzaje raka?

  • Według National Cancer Institute (INCA) szacuje się, że w Brazylii w latach 2018-2019 co roku pojawia się 600 tys. nowych zachorowań na raka.
  • Według tych szacunków najczęstszymi nowotworami (poza nieczerniakowym rakiem skóry) u mężczyzn będą prostata (31,7%), płuca (8,7%), jelita (8,1%), żołądek (6,3%) i jama ustna ( 5,2%).
  • U kobiet będą to nowotwory piersi (29,5%), jelita (9,4%), szyjki macicy (8,1%), płuc (6,2%) i tarczycy (4,0%).

Jakie rodzaje raka mają największą śmiertelność?
U mężczyzn nowotwory tchawicy, oskrzeli i płuc, prostaty, żołądka, okrężnicy i odbytnicy, przełyku i wątroby odpowiadają za około 40% zgonów z powodu raka. U kobiet około połowa zgonów z powodu raka jest spowodowana przez nowotwory piersi, tchawicy, oskrzeli i płuc, okrężnicy, odbytnicy i odbytu, szyjki macicy, żołądka i trzustki. Co ważne, możliwe jest zmniejszenie śmiertelności z powodu raka. Jak widzieliśmy, większość przypadków dotyczy stylu życia.

Jak zapobiegać nowotworom?
Aby uniknąć raka, musisz podjąć pewne działania, a tym samym zmniejszyć ryzyko zachorowania. Narodowy Instytut Raka (INCA) zaleca:

Zakaz palenia
Palenie i bierne narażenie na papierosy są ważnymi czynnikami ryzyka rozwoju raka płuc, który jest jednym z najczęstszych u mężczyzn i kobiet, a także jednym z najbardziej agresywnych. Wśród palaczy śmiertelność z powodu tego typu nowotworu jest 15 razy wyższa niż wśród osób, które nigdy nie paliły.

Zastosuj zdrową dietę
Przyjęcie zdrowej diety bogatej w żywność pochodzenia roślinnego, taką jak owoce i warzywa, oraz ubogą w wysoko przetworzoną żywność (słodzone napoje, przekąski i mrożonki, takie jak nuggetsy) jest ważne dla zapobiegania nowotworom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj