Narażenie na czynniki chemiczne, fizyczne i biologiczne

0

Istnieje wiele czynników chemicznych, fizycznych i biologicznych, które sprzyjają powstawaniu raka. Znaczna grupa jest narażona na te czynniki w środowisku pracy, co powinno motywować naciski na władze, aby zwłaszcza środowiska pracy były mniej niezdrowe. Jednak nie tylko środowiska pracy prezentują te czynniki. Jednym z przykładów był azbest, który po licznych badaniach dowodzących jego negatywnego wpływu na organizm, od 2017 roku został zakazany w Brazylii.

Do tego czasu był to surowiec szeroko stosowany w produkcji dachówek i zbiorników na wodę. To tylko jeden z przykładów. Wśród czynników powodujących raka możemy wyróżnić sadzę, radon, smołę węglową, tlenek etylenu, różne kwasy, arsen itp. Infekcje wirusowe i bakteryjne Wreszcie, innym czynnikiem ryzyka niektórych rodzajów raka są infekcje wywoływane przez wirusy i bakterie. Niektóre przykłady to wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), który powoduje głównie raka szyjki macicy i odbytu. Bakteria Helicobacter pylori (H. pylori) infekuje żołądek i sprzyja powstawaniu raka.

Inne infekcje, które mogą prowadzić do rozwoju raka, to skażenie wirusami zapalenia wątroby typu B i C, wirusem limfotropowym z ludzkich komórek T (HTLV), opryszczką i wirusem Epsteina-Barra. Aby ich uniknąć, ważne jest podejmowanie różnorodnych działań, od prawidłowej higieny żywności (H. pylori) po ostrożny kontakt seksualny.

Teraz, gdy już wiesz, co powoduje raka, ważne jest, aby mieć na myśli pomysł. Pomimo strachu, jaki może wywołać ta lista, warto zauważyć, że większość z tych czynników jest pod naszą kontrolą. Przy odpowiednim stylu życia można ich uniknąć. Uprawianie bezpiecznego seksu jest postawą konieczną, nawet aby uniknąć raka macicy związanego z wirusem HPV przenoszonym drogą płciową. Obecnie rośnie liczba kobiet zakażonych patogenem: trzy na cztery.

W przypadku kobiet prowadzących aktywne życie seksualne najlepszą profilaktyką jest wykonywanie co roku rutynowych badań (USG i cytologiczne), a przede wszystkim nie zaprzestanie używania prezerwatyw. W przypadku mężczyzn stosowanie prezerwatyw jest niezbędne od początku aktywności seksualnej.

Poniżej wybraliśmy kilka wskazówek, które mogą pomóc w przyjęciu pewnych zmian postaw, zapewniając jakość życia i dobre samopoczucie.

  •  Nie pal. Papierosy uwalniają do środowiska ponad 4700 toksycznych i rakotwórczych substancji, które są wdychane przez palaczy i osoby niepalące.
  •  Przestrzegaj zdrowej diety
    Unikaj nadmiernego spożywania czerwonego mięsa i napojów alkoholowych, jednego z najlepszych sposobów zapobiegania chorobie. Warto też wystrzegać się nadmiernego spożycia soli i cukru. Jeśli to możliwe, jedz małe posiłki przez cały dzień. Zachowaj regularne przerwy między posiłkami. Wszystkie pokarmy przeżuwaj dobrze i powoli.
  • Używaj i nadużywaj pokarmów roślinnych
    Na przykład stosuj dietę bogatą w warzywa, owoce, zboża i produkty pełnoziarniste.
  • Unikaj lub ograniczaj picie napojów alkoholowych

Mężczyźni nie powinni przyjmować więcej niż dwie porcje dziennie, podczas gdy kobiety powinny ograniczyć to spożycie do jednej porcji. Kieliszek wina może być dobry dla serca, ale picie zbyt dużej ilości alkoholu osłabia pamięć, osłabia układ odpornościowy i zwiększa częstość występowania chorób wątroby. W przypadku kobiet alkohol wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka piersi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj