Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka

0
  • Nie pal. Palacze są 10 razy bardziej narażeni na raka płuc w porównaniu do osób, które nigdy nie paliły. Palenie tytoniu jest obecnie najczęstszą przyczyną śmierci, której można uniknąć.
  • Porzuć niezdrowe nawyki żywieniowe i otyłość. Wybieraj pokarmy z błonnikiem, zbożami i niską zawartością tłuszczu. Spożywaj owoce codziennie. Bądź aktywny fizycznie i utrzymuj prawidłową wagę.
  • Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce. Noś krem ​​przeciwsłoneczny (SPF 15-30) i odzież, aby zminimalizować ekspozycję.
  • Unikaj picia alkoholu. Picie dużych ilości alkoholu może powodować raka jamy ustnej, przełyku i wątroby. Spożywaj z umiarem, zwłaszcza jeśli również palisz.
  • Unikaj narażenia zawodowego. Postępuj zgodnie z zasadami, aby uniknąć narażenia na promieniowanie, środki chemiczne i pestycydy.

Rak (lub nowotwór złośliwy) to nazwa nadana grupie ponad 100 chorób, które mają wspólny nieuporządkowany wzrost komórek. Dzieląc się szybko, komórki te grupują się, tworząc guzy, które atakują tkanki i mogą atakować sąsiednie narządy, a nawet odległe od miejsca pochodzenia guza (przerzuty).

Rak jest spowodowany mutacjami, które są zmianami w strukturze genetycznej (DNA) komórek. Każda zdrowa komórka ma instrukcje, jak powinna rosnąć i dzielić się. W przypadku jakiegokolwiek błędu w tych instrukcjach (mutacja), może powstać chora komórka, która podczas proliferacji spowoduje raka. Rak może pojawić się w dowolnym miejscu ciała. Jednak niektóre narządy są bardziej dotknięte niż inne; a każdy organ z kolei może być dotknięty różnymi rodzajami guza, mniej lub bardziej agresywnymi.

Ćwicz aktywność fizyczną.
Możesz na przykład spacerować, tańczyć, zmieniać windę na schody, wyprowadzać psa na spacer, dbać o dom lub ogród lub szukać sposobów, takich jak bieganie uliczne, gimnastyka, trening siłowy. Wypróbowanie i odnalezienie tej metody, którą lubisz, jest ważne, aby rozpocząć i/lub zwiększyć przyjemność z aktywności fizycznej. Ciesz się i staraj się, aby te aktywności były zbiorową chwilą, przyjemną i zabawną, z rodziną i przyjaciółmi, lub spraw, aby aktywność fizyczna była introspekcyjną chwilą, w której łączysz się z samym sobą. dojazdy do pracy lub inne zajęcia chodzenie lub jazda na rowerze to różne możliwości.

Karmić piersią.
Karmienie piersią to pierwsze zdrowe odżywianie. Karmienie piersią przez okres do dwóch lat lub dłużej, z wyłącznością na okres do sześciu miesięcy życia dziecka, chroni matki przed rakiem piersi, a dzieci przed otyłością dziecięcą. Od szóstego miesiąca życia karmienie piersią powinno być uzupełniane zgodnie ze wskazówką „Zdrowe odżywianie i ochrona przed rakiem”.

Kobiety w wieku od 25 do 64 lat powinny mieć co trzy lata badanie profilaktyczne na raka szyjki macicy. Zmiany w komórkach szyjki macicy można łatwo wykryć podczas badania profilaktycznego (znanego również jako Papanicolaou) i prawie we wszystkich przypadkach można je wyleczyć. Dlatego ważne jest, aby przeprowadzać ten egzamin okresowo. Równie ważna jak przystąpienie do egzaminu jest znajomość wyniku, przestrzeganie zaleceń suplementarskich i wskazanego leczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj