Jakie są czynniki ryzyka rozwoju raka?

0

Termin „ryzyko” jest używany do określenia szansy, że zdrowa osoba, wystawiona na działanie pewnych czynników, środowiskowych lub dziedzicznych, zachoruje. Czynniki związane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby nazywane są czynnikami ryzyka.

Ten sam czynnik może być czynnikiem ryzyka dla kilku chorób – na przykład palenie i otyłość są czynnikami ryzyka dla kilku nowotworów, oprócz chorób układu krążenia i układu oddechowego. Kilka czynników ryzyka może być zaangażowanych w powstanie tej samej choroby. Badania pokazują na przykład związek między alkoholem, tytoniem i rakiem jamy ustnej.

W chorobach przewsuplementłych, takich jak nowotwory, pierwsze objawy mogą pojawić się po wielu latach jednorazowej ekspozycji (np. promieniowanie jonizujące) lub ciągłej ekspozycji (w przypadku promieniowania słonecznego lub palenia) na czynniki ryzyka. Długotrwałe przebywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony w dzieciństwie może być jedną z przyczyn raka skóry u dorosłych.

Czynniki ryzyka można znaleźć w środowisku fizycznym, odziedziczone lub w wyniku nawyków lub zwyczajów specyficznych dla określonego środowiska społecznego i kulturowego. Zmiany wywołane w środowisku przez samego człowieka, „nawyki” i przyjęty przez ludzi „styl życia” mogą determinować różne typy nowotworów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj