Czynniki ryzyka raka można znaleźć w środowisku lub mogą być dziedziczone. Większość przypadków raka (80%) związana jest ze środowiskiem, w którym znajdujemy dużą liczbę czynników ryzyka. Środowisko rozumiane jest jako środowisko ogólnie (woda, ziemia i powietrze), środowisko pracy (przemysł chemiczny i pokrewne), środowisko konsumpcji (żywność, suplementy), a także środowisko społeczne i kulturowe (styl i styl życia).
Czynnik dziedziczności w raku
Przypadki nowotworów, które są spowodowane wyłącznie czynnikami dziedzicznymi, rodzinnymi i etnicznymi, są rzadkie, chociaż czynnik genetyczny odgrywa ważną rolę w onkogenezie. Przykładem są osoby z siatkówczakiem, które w 10% przypadków mają rodzinną historię tego guza.
Niektóre rodzaje raka piersi, żołądka i jelit wydają się mieć silny składnik rodzinny, chociaż nie można wykluczyć narażenia członków rodziny na wspólną przyczynę. Pewne grupy etniczne wydają się być chronione przed niektórymi rodzajami raka: białaczka limfocytowa występuje rzadko u mieszkańców Wschodu, a mięsak Ewinga jest bardzo rzadki u osób rasy czarnej.
Wczesna diagnoza raka
Wczesne wykrywanie jest formą profilaktyki wtórnej i ma na celu wykrycie raka na wczesnym etapie. Istnieją dwie strategie wczesnego wykrywania: wczesna diagnoza i badania przesiewowe.
Celem wczesnej diagnozy jest identyfikacja osób z początkowymi objawami choroby, dążenie do jakości i gwarancji opieki na wszystkich etapach choroby. Wczesna diagnoza jest zatem strategią, która pozwala na prostsze i skuteczniejsze terapie, pomagając zmniejszyć stadium choroby nowotworowej.
Dlatego ważne jest, aby populacja ogólna i pracownicy służby zdrowia rozpoznali sygnały ostrzegawcze najczęstszych nowotworów, które mają lepsze rokowanie, jeśli zostaną wcześnie wykryte. Większość nowotworów można zdiagnozować wcześnie poprzez ocenę i skierowanie po pierwszych oznakach i objawach.
Z kolei badania przesiewowe to działanie skierowane do populacji bez objawów choroby, mające na celu identyfikację nowotworu w jego fazie przedklinicznej. Obecnie istnieje jedynie wskazanie do badań przesiewowych w kierunku raka piersi i szyjki macicy.