Jakie są skutki uboczne chemioterapii?

0

Mogą wystąpić pewne działania niepożądane. Wiedz, co robić w każdej sytuacji.

Osłabienie: pacjent musi unikać nadmiernego wysiłku i wydłużyć godziny odpoczynku. Aby to zrobić, możesz podzielić się z kimś zajęciami domowymi i ułożyć lepszy harmonogram pracy.

Biegunka: doradca przepisze określone suplementy zwalczające biegunkę, które można wspomóc spożywaniem płynów i pokarmów, takich jak ryż, ser, gotowane jajka, przeciery i banany, które pomagają „trzymać” jelito. Pacjent powinien umyć się po każdym epizodzie biegunki i skonsultować się z dietetykiem.

Utrata masy ciała: Pokarmy takie jak ajerkoniaki, koktajle mleczne, sery, makarony i mięso pomagają zwiększyć wagę i powinny być spożywane głównie w przerwach między jedną aplikacją a drugą.Przyrost masy ciała: w tym przypadku pacjent musi zmniejszyć ilość jedzenia, zmniejszyć lub zmniejszyć ilość soli w diecie i jeść więcej owoców.

Owrzodzenia jamy ustnej: aby zminimalizować ten efekt, należy zawsze utrzymywać usta w czystości i unikać używania szczoteczki do zębów i protez. Płukanie należy wykonać filtrowaną wodą i łyżeczką sody oczyszczonej. Zaleca się spożywanie potraw o konsystencji pasty, zup lub soków. Zimne pokarmy (lody, napoje bezalkoholowe, żelatyna) pomagają znieczulić usta.

Wypadanie włosów i inne owłosienie ciała: aby obejść tę chwilową sytuację, można użyć peruk, szalików i innych akcesoriów, aby poprawić wygląd. Nudności: pacjent musi jeść w małych ilościach i częściej. Cukierki na bazie mięty, zimna woda mineralna z cytryną, napoje gazowane i lody pomagają złagodzić tego typu dolegliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj